Urlop to nie tylko plaża, wycieczki, zabytki – ale także – zakupy. I te codzienne (trzeba coś jeść i … pić), i te bardziej egzotyczne, jeśli trafi się na miejscowy targ. Wszytkie – dają możliwość dotknięcia zwykłego życia mieszkańców.  Nie inaczej jest na Maderze.

Dlatego postanowiłam przekazać garść informacji dotyczących możliwości zakupów na wyspie. Zacznijmy od czegoś dla ciała …

Zakupy spożywcze

Na całej wyspie możemy zrobić zakupy w małych sklepach osiedlowych, które sprzedają najpotrzebniejsze produkty. W dni robocze (poniedziałek – piątek) są one zwykle otwarte od 9 do 20 oraz przed południem w soboty. W maleńkich wsiach, gdzie nie ma sklepów, produkty spożywcze są dostarczane na zamówienie raz lub dwa razy w tygodniu przez okoliczne prywatne sklepy lub supermarkety. Pieczywo dostarczane jest codziennie – ale czasem dopiero po południu. Jeśli więc ktoś liczy na gorące bułeczki na śniadanie, może się przeliczyć!

Sklepy sieciowe

Pingo Doce

Największą siecią dobrze zaopatrzonych supermarketów jest Pingo Doce, które tak jak Biedronka w Polsce należy do Jeronimo Martins. Można tam kupić wszelkie produkty spożywcze, świeże pieczywo, mięso, ryby, owoce i warzywa, środki czystości i kosmetyki. Sklepy tej sieci są we wszystkich większych ośrodkach Madery: w Funchal, Câmara de Lobos, Canico, Caniçal, Ribeira Brava i Calheta.

Więcej informacji na: www.pingodoce.pt

Fot. www.pingodoce.pt

Continente

Drugą siecią sklepów są hipermarkety Continente. Są one generalnie większe niż Pingo Doce, ale oferują mniejszą gamę produktów. Jest jedyną siecią na północy wyspy (Santana). Poza tym sklepy Continenete są w Funchal, Machico, Caniçal, Câmara de Lobos, Canico, Ribeira Brava.

Więcej informacji na: https://www.continente.pt

Fot. continente.pt

SPAR

Najmniejszą siecią na Maderze to popularna w Europie sieć SPAR. Sklepy tej sieci obecne są w wielu miejscach w Funchal i jeden w Canico. Oferują one małą gamę najpotrzebniejszych produktów.

Więcej informacji na: https://www.spar.pt

Fot. spar.pt

Warzywa,owoce,ryby

Świeże warzywa i owoce można kupić w Pingo Doce i Continente pochodzą najczęściej z kontynentu, w znacznej mierze spoza Portugalii. Ceny są przystępne.

Targi

Mercado dos Lavradores – Funchal

Popularnym miejscem zakupów w Funchal jest Mercado dos Lavradores, czynny od poniedzialku do soboty. Turyści kupują bardzo drogo owoce tropikalne w stałych stoiskach na parterze. Mieszkańcy kupują taniej w stoiskach na piętrze, lub w piątki i soboty do południa (12:00) od lokalnych producentów – głównie ryby. Można porozumieć się po angielsku, poprosić o wypatroszenie, odcięcie łba, wyfiletowanie.

Mercado Santo Antônio da Serra

Targ w Santo Antônio da Serra odbywa się w niedzielę. Można kupić  lokalne produkty, owoce, warzywa, mięso, chleb, dżemy, kwiaty, sadzonki. Warto wiedzieć, że jest to jedno z nielicznych miejsc do którego dojeżdżają (i wracają) autobusy. Ale należy zaplanować sobie cały dzień – gdyż autobusy dojeżdżają tam przed 9:00 a wracają ok. 18:00. Najlepiej więc zaplanować sobie nie tylko zakupy, ale także zwiedzanie, posiłek w restauracji, spacer.

Więcej informacji: www.santoantoniodaserra.pt

Fot. www.santoantoniodaserra.pt

Zdrowa żywność

SoloBio

Dla zwolenników żywności organicznej, wegan i wegetarian polecam sklep SoloBio, mieszczący się w Funchal przy ulicy  Rua João José Moura Caldeira de Freitas , nº28, otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 20:00. Oferuje on największy wybór żywności organicznej i wegańskiej, duży wybór warzyw i owoców z maderskich upraw Bio, kosmetyki naturalne i wegańskie, przetwory mleczne bio i wegańskie, mąki, miody, oleje, przyprawy, herbaty i kawy.

Więcej informacji: SoloBio na Facebboku

Fot. facebook.com/Solobio.Madeira

BioForma

Sieć BioForma ma sklepy na Maderze, Porto Santo i Azorach.

Oferuje suplementy diety, witaminy, orzechy, przyprawy, biokosmetyki, różne typy mąk, kasz, masło orzechowe, oleje kokosowe itp.

Więcej informacji: https://www.bioforma.pt

Fot. bioforma.pt

MadBio

Oferuje duży wybór zdrowej żywności, makarony, kasze, nasiona, orzechy, herbaty, przetwory mleczne. Jest też kawiarnia, w której można zjeść śniadanie czy zimny lunch.

Sklep mieści się w Funchal przy Estrada Monumental 284 i jest otwarty codziennie od 8:00 do 21:00.

Więcej informacji: www.madbio.pt

Fot. madbio.pt

Wino

Ale nie samym chlebem człowiek żyje – więc czas na wino …

Terroir Portugal

Polecam sklep i bar „Terroir Portugal”, gdzie można skosztować wina i typowych portugalskich przystawek (tapas, oliwki, presunto, sardynki, sery) lub kupić je na wynos. Sklep oferuje bogaty wybór win portugalskich oraz 5-6 rodzajów win maderskich. Sklep mieści się w Funchal, Galeria Comercial Jardins d’Ajuda, na Estrada Monumental i jest otwarty od niedzieli do czwartku w godzinach 15:00 do 23:00, a w piątki i soboty od 15:00 do północy.

Więcej informacji: Terroir Portugal na Facebooku

Fot. facebook.com/terroirportugalwinebar

Blandy’s Wine Shop

Największy wybór win z Madery, jak również portugalskich i innych. Otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:30, a w soboty od 10:00 do 13:00, mieści się w Funchal przy ulicy Avenida Arriaga 28.

Uwaga!

Można kupić wina z dostawą na strefę bezcłową w Funchal. Płacimy w Wine Lodge ale odbieramy w strefie bezcłowej w Funchal w dniu odlotu. Dotyczy głównie win typu Madera Blandy’s.

Więcej informacji: sklep Blandy’s i lista win

Fot.blandyswinelodge.com

Sklepy z pamiątkami i nie tylko …

Madera ma podobny problem z pamiątkami jak każde inne „turystyczne” miejsce na świecie – mnogość chińszczyzny udającej lokalne produkty. Takie pamiątki można kupić w każdym miejscu wyspy i nie powinno być problemu z ich nabyciem zwłaszcza w centrach miejscowości i w pobliżu atrakcji turystycznych takich jak Cabo Girão czy Ogrody Botaniczne

Kwiaty

Kwiaty najlepiej zakupić w kwiaciarniach, których w Funchal jest sporo. Warto zajrzeć do kwiaciarni w centrum handlowym Monumental Lido przy Estrada Monumental lub kwiaciarni A Tulipa przy Estrada Comandante Camacho de Freitas. Kwiaty można też kupić na Mercado dos Lavradores. Z reguły w każdym miejscu kwiaty zostaną zapakowane w taki sposób, żeby bezpiecznie przetrwały lot.

Wiklina

Wyroby z wikliny najlepiej kupić w Funchal na Rua do Castanheiro, gdzie znajduje się największy sklep z tego typu produktami.

Haft

Wyroby hafciarskie znajdziesz w sklepie Bordal, na Rua Fernão de Ornelas lub PatrícioGouveia na Rua Visconde Anadia.

Mam nadzieję, że przydadzą się Państwu przekazane informacje. Udanych zakupów na Maderze!

Anna Piwońska Esnarriaga