Wiele osób pyta jak przygotować się do wędrówki trasami turystycznymi po Maderze, co ze sobą zabrać, jakie obuwie, odzież. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Należy zacząć od tego, że nie ma listy obowiązkowego wyposażenia do uprawiania turystyki górskiej na Maderze. Istnieje w tym względzie dowolność, ale nie oznacza to, że spacer w klapkach bedzie dobrym pomysłem.

Trasy na Maderze są zróżnicowane pod względem terenu, otoczenia oraz warunków pogodowych. Często zwłaszcza przy trasach położonych w wyższych partiach, pogoda może się zmienić niemal z minuty na minutę.

 

Co ze sobą zabrać?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie i wygodne obuwie oraz odzież. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim charakterystyką trasy. Niektóre trasy wiodą płaską, suchą i wygodną nawierzchnią, podczas gdy inne mają nawierzchnie pełne mniejszych lub większych kamieni oraz mogą być śliskie.

W przypadku opadów deszczu, wody która spływa ze skał lub zmian warunków pogodowych podczas wędrówki idealnym rozwiązaniem jest zabranie płaszcza przeciwdeszczowego. Gdy na trasie wędrówki są tunele trzeba mieć latarkę, ze względu na to, że wnętrze tuneli nie jest oświetlone.

Jeśli trasa prowadzi przez teren odsłonięty, np. Vereda do Pico RuivoVerdea do Fanal lub Vereda da Ponta de São Lourenço warto mieć nakrycie głowy i krem ​​przeciwsłoneczny, aby chronić się przed słońcem.

Ilość jedzenia i picia należy dostosować do długości, trudności oraz swoich indywidualnych potrzeb. Możesz zabrać ze sobą swoje ulubione przekąski lub lekkie posiłki, takie jak kanapki, orzechy, owoce sezonowe, aby zapewnić wystarczającą energię do chodzenia.

Możesz również wziąć bandaże, środki dezynfekujące i kompresy.

Pamiętaj o tym gdzie jesteś

Zdanie powyżej może wydawać się Tobie dziwne. Niestety wielu turystów wybierając się na szlaki zapomina o jednym. O bezpieczeństwie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szlaki często prowadzą w górach, w wielu miejscach są wąskie i śliskie. Wędrując szlakami trzeba być maksymalnie skoncentrowanym. Czytajcie opisy szlaków, zwłaszcza Uwagi jakie przy większości zamieszczamy.

Dla przestrogi zamieszczamy odnośnik do naszego bloga, gdzie opisujemy m.in. to, że szlaki pomimo swojego piękna mogą być niebezpieczne: niebezpieczne lewady.

Przed wyruszeniem na trasę koniecznie zpiasz numery telefonów do odpowiednich służb:
telefon alarmowy: 112;
służba cywilna: +351 291 700 112;
GNR: +351 291 214 460