Madera słynie na całym świecie z tego, że jest wyspą, na której króluje tropikalna i żywiołowa natura. W Ogrodzie Botanicznym odwiedzający mają okazję być otoczeni różnorodnym i tętniącym życiem naturalnym krajobrazem, podziwiając krajobraz naznaczony morzem, górami oraz miastem Funchal.
 
Ogród Botaniczny znajduje się w Quinta do Bom Sucesso, zbudowany został w 1881 roku przez rodzinę Reid i otwarty dla publiczności w 1960 roku, zajmując powierzchnię około ośmiu hektarów, z których pięć jest zagospodarowanych i jest domem dla nieskończonej liczby gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Znajduje się tu ponad 2000 egzotycznych roślin ze wszystkich kontynentów, niektóre z nich są zagrożone na terenach z których pochodzą.
 
Jest też obszar ze storczykami, trawnikami, amfiteatrem, a nawet obszarem badawczym i konserwatorskim. Jednak to punkt widokowy w Ogrodzie Botanicznym jest niekwestionowaną atrakcją. Położony około trzech kilometrów od centrum Funchal, na szczycie lewego brzegu strumienia João Gomes, oferuje pełny panoramiczny widok na miasto – kolorową mozaikę oznaczoną morzem i, oczywiście, roślinnością.