Sklasyfikowany jako zabytek narodowy od 1910 roku, katedra w Funchal zajmuje centralne miejsce w historii, geografii i życiu miasta. Jest to główny kościół archipelagu Madery, powszechnie podziwiany za niezrównaną wartość historyczną, architektoniczną i artystyczną.

Kośćiół został zbudowany na rozkaz króla D. João II w 1493 roku. Ukończony na początku XVI wieku, wykazuje charakterystyczne cechy stylistyczne okresu manuelińskiego i gotyckiego. Na przykład jego fasada przedstawia gotycki portal o wielkiej wspaniałości, złożony z kamienia z Cabo Girão.

Wewnątrz katedry w Funchal natychmiast zwraca się uwagę na ołtarz. Zwieńczony gotyckim baldachimem, jest dużym poliptykiem, uzupełnionym rzeźbami i obrazami olejnymi na drewnie. Sufit również zasługuje na bliższe przyjrzenie się. Wykonany z drzewa cedrowego pochodzącego z wyspy, jest monumentalnym przykładem dekoracji Mudéjar (sufity alfarje, z islamskiej tradycji artystycznej).

Jednak dziedzictwo artystyczne katedry w Funchal nie kończy się na tym. Oprócz wyszukanego prezbiterium w głównej kaplicy, mieści też krzyż procesyjny uważany za jedno z arcydzieł portugalskiej biżuterii manuelińskiej.