Gdziekolwiek jesteś, najważniejsze będzie znalezienie właściwej formy transportu odpowiedniej dla swoich potrzeb. Łatwo jest się przemieszczać po wyspie dzięki nowoczesnej sieci drogowej, która uległa znacznej poprawie w ostatnich latach. Praktycznie wszystkie interesujące miejsca są łatwo dostępne.

W tekście znajdują się linki prowadzące do stron naszych Partnerów. Jeśli kupisz produkt lub usługę za pomocą tych linków mogę za to otrzymać prowizję. Ty nie ponosisz w związku z tym żadnych kosztów.

Podróżowanie samochodem

Wypożyczalnie

Wypożyczalni samochodów na Maderze jest wiele, biura mieszczą się głównie w Funchal, na lotnisku oraz w większych miejscowościach, jednak nie ma problemu z dostarczeniem pojazdu w dowolne miejsce na wyspie. Osobiście najczęściej korzystam i polecam znajomym Autocanhas (5% zniżki, jeśli w ostatnim kroku rezerwacji wpiszesz kupon: odkryjmadere).

W ostatnich latach na popularności zyskały porównywarki cen wynajmu aut, które bardzo często oferują wynajem auta na korzystnych warunkach. Ja w ostatnim czasie najchętniej korzystam z dwóch porównywarek najmu aut: Discover Cars i Renatalcars

Do popularnych lokalnych wypożyczalni na Maderze należą też: www.atlanticrentacar.ptinsularcar.com oraz madpoint.pt. Swoje biura mają też największe sieci najmu aut jak avis.pl czy hertz.pl. Pełną listę wypożyczalni znajdziesz pod linkiem: Pełna lista wypożyczalni samochodów i motocykli na Maderze.

Jazda samochodem

Ruch na Maderze jest prawostronny, kierowca oraz pasażerowie maja obowiązek jeździć w zapiętych pasach.
Większość dróg jest krętych, kierowcy taksówek oraz autobusów maja w zwyczaju trąbić przed ostrymi zakrętami.
Jadąc przez tunele trzeba włączać światła mijania.
Parkowanie w niektórych miastach jest płatne w Funchal płaci się ok 1,5 €/h, w mniejszych miastach koszt parkowania wynosi około 0,5 €/h.

Transport publiczny

Na Maderze działa kilka firm autobusowych, dzięki którym można dostać się do najciekawszych atrakcji turystycznych przy niskich kosztach. Przystanki wszystkich tych firm znajdują się w Funchal, dzięki czemu są łatwo dostępne. Większość biur podróży organizuje wycieczki autobusowe do najciekawszych atrakcji turystycznych.

Autobusy

Jeśli wsiadamy do autobusu przy Avenida do Mar w Funchal, powinniśmy zaopatrzyć się w bilet w budkach znajdujących się przy przystankach. Bilet należy wówczas skasować w autobusie przy pierwszych drzwiach. Jeśli wsiadamy w innych miejscach bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Cena biletu zależy od liczby stref, przez które będziemy przejeżdżać (im więcej stref tym droższy bilet).

Horários do Funchal

Obsługuje rejon Funchal, Camacha, Santo da Serra, Curral das Freiras, Santana.
Bilety po Funchal: 1,95€ zakupiony u kierowcy, 4,50€ jednodniowy, bilet na 1 do 31 przejazdów w cenie do 9 przejazdów 1,35€, powyżej 9 przejazdów 1,25€. Bilety poza Funchal: od 1,30€ do 5,35€ w zależności od ilości stref.

Przykładowe ceny biletów

Bilet z Funchal do Arco Sao Jorge 5,35€, z Funchal do Santany 4,70€, z Funcahl do Faial 4€.

Więcej informacji na stronie Horários do Funchal

Rozkład jazdy: przystanki i rozkład jazdy Horários do Funchal

Rodoeste

Obsługuje rejon Funchal, Ribeira Brava, Ponta do Sol, Ponta do Pargo, Porto Moniz, Seixal, Sao Vicente. Jeśli podróż obejmuje Funchal ceny od 2,20€ do 6€. W pozostałych przypadkach od 1,30€ do  5,85€.

Przykładowe ceny biletów

Bilet z Funchal do Porto Moniz 6€, Z Funchal do Paul do Mar 5,35€, z Funchal do Sao Vicente 4,70€.

Więcej informacji na stronie Rodoeste

Rozkład jazdy: rozkład jazdy Rodoeste

SAM

Obsługuje rejon Funchal, Canico, Santa Cruz, Machico, Porto da Cruz, Santo Antonia da Serra, Aerobus. Ceny biletów po miejscowościach 1,30€, poza tym ceny zależne od ilości stref od 1,90€ do 4€.

Przykładowe ceny biletów

Bilet z Funchal do Porto da Cruz 4€ (7,20€ w dwie strony), z Funchal do Machico 3,35€ (6,10€ w dwie strony).

Więcej informacji na stronie SAM 

Rozkład jazdy: rozkład jazdy SAM

Empresa dos Autocarros do Caniço

Obsługuje rejon Funchal, Garaju, Canico.

Ceny biletów

Bilet na przejazd po Funchal 2,20€, poza Funchal 1,30€.

Więcej informacji na stronie Empresa dos Autocarros do Caniço

Rozkład jazdy: na stronie głównej należy wybrać zakładkę Transportes a następnie z rozwijanego menu Horários e Percursos i dalej numer linii autobusowej.

SIGA

Z dniem 1 lipca 2024 na Maderze zacznie funkcjonować nowa sieć transportu autobusowego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rząd regionalny Madery, ta nowa sieć będzie obsługiwana przez trzech koncesjonariuszy: Companhia de Autocarros da Madeira (CAM), Siga Rodoeste i Horarios do Funchal (HF).

Dostępna będzie również usługa transportowa dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, o którą można zwrócić się z wyprzedzeniem na stronie internetowej Siga.madeira.gov.pt.

Mapa linii autobusowych na Maderze oraz rozmieszczenie przystanków w Funchal

Mapa linii autobusowych na Maderze. Mapa przystanków autobusowych w Funchal

Zwiedzanie Madery autobusami

Jeśli chcesz zwiedzać Maderę komunikacją publiczną przeczytaj oficjalny przewodnik autobusem dookoła Madery (w j. angielskim).

Taksówki

Taksówki są dostępne na Maderze i Porto Santo na lotniskach i przy hotelach, oraz na wielu ulicach i placach większych miejscowości. Normalna stawka to 2,00 €. W dni powszednie od 22 do 7 rano oraz w soboty, niedziele i święta opłata za kilometr wynosi 2,40 €. Opłata za bagaż powyżej 30 kg jest to kwotę nie wyższa niż 50% stawki, do uzgodnienia z wyprzedzeniem. W innych gminach, taksówki są oznaczone literą A i nie mają licznika. Cena za kilometr wynosi 0,63 € i to jest minimalna opłata.


Więcej informacji: www.aitram.pt

Podróżowanie rowerem

Wydawać by się mogło, że zwiedzanie Madery rowerem może być utrudnione ze względu na jej położenie. Rzadko kto myśli o tym, żeby brać rower gdy planuje się podróż samolotem. Na szczęście na Maderze funkcjonują wypożyczalnie, które w swojej ofercie mają rowery trekkingowe, szosowe, xc, enduro a nawet elektryczne. Dzięki temu możemy zwiedzać miejsca, które dla samochodów są zamknięte a wędrówka piesza mogłaby być zbyt męcząca.

Wypożyczalnie rowerów

E-bike Madeira

W ofercie rowery firm Kona, Scott i Specialized szosowe, trekkingowe, MTB oraz elektryczne. w ofercie także skutery Peugeot Tweet 125cc.

Więcej informacji: E-bike Madeira 

Freeride Madeira Islands

W ofercie rowery firmy Specialized szosowe, xc oraz enduro.

Więcej informacji:  Freeride Madeira Islands

Wypożyczając rower w cenie otrzymasz kask, w przypadku rowerów typu enduro także ochraniacze.

Promy

Na chwile obecną na Maderę można się dostać samolotem , promem lub statkami wycieczkowymi.

Porto Santo

Madera jest wyspą, na której jedną z naturalnych form transportu publicznego jest łódź/statek. Na przystani Funchal, znajdziesz wiele statków wycieczkowych oferujących wycieczki wzdłuż wybrzeża. Aby dostać się na sąsiednią wyspę Porto Santo, możesz skorzystać z promu, Lobo Marinho – codzienne wycieczki (oprócz wtorków od października do czerwca). Umożliwia przewóz pojazdów.

Więcej informacji: www.portosantoline.pt

Uwaga!

Na przełomie stycznia i lutego prom przechodzi coroczny przegląd techniczny trwający kilka tygodni. W związku z tym połączenia promowe z Porto Santo w tym okresie są zawieszone.

Portugalia / Wyspy Kanaryjskie

Od lipca do września 2018 roku maderska firma Empresa de Navegação Madeirense uruchomi połączenie promowe na trasie Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie)  – Funchal – Portimão (Portugalia kontynentalna) – Funchal – Las Palmas de Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie).  Połączenie jest obsługiwane przez prom Volcan de Tijarafe, który na pokład może zabrać 1000 pasażerów oraz 300 samochodów. 

Więcej informacji: madeira-ferry.pt