Porto Santo posiada nowoczesną sieć dróg łączącą główne punkty wyspy. Jeśli po Maderze jeździsz wynajętym samochodem i planujesz podróż nim na Porto Santo to porzuć ten pomysł. Przeprawienie się samochodem pomiędzy Maderą i Porto Santo jest dosyć kosztowne. Wyspa jest dość płaska, więc dlatego też najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wynajęcie roweru.

Transport publiczny

Na Złotej Wyspie funkcjonuje sieć transportu publicznego, która służy zarówno miejscowym, jak i turystom. Główny dworzec autobusowy na Porto Santo znajduje się w pobliżu molo w Vila Baleria. Flota autobusowa kursuje m.in do i z portu Porto Santo, gdzie prom przybywa i odpływa każdego dnia, łącząc Maderę z tą wyspą.

Za obsługę połączenia odpowiada Moinho Rent a Car.

Taksówki

Innym praktycznym i wygodnym sposobem zwiedzania wyspy jest taksówka. Główny postój taksówek Porto Santo znajduje się w centrum, obok stacji benzynowej, skąd odjeżdża większość autobusów. Jeśli jednak wolisz, zawsze możesz zadzwonić do firmy, która prowadzi taksówki w Porto Santo.

Rower

Najlepszym sposobem na poruszanie po wyspie jest rower. Ścieżka rowerowej wzdłuż Estrada Regional 111, od Ribeiro Cochino do Praia da Calheta, pozwala wybrać się na przejażdzkę o długości prawie 5 km, z łagodnymi zboczami i pięknymi krajobrazami. 

Rower możesz wypożyczyć podczas rezerwacji biletu promowego Porto Santo Line. Oferta ta może obejmować bilet promowy, wynajęcie roweru i transfer na prom (Funchal i Porto Santo, Caniço i Porto Santo lub tylko Porto Santo).

Skuter, motocykl i quad

Inna ciekawą opcją zwiedzania wyspy jest wynajęcie skutera lub quada. Na wyspie działa kilka wypozyczalni oferujących możliwość wynajmu tego typu pojazdów,