Madera zwana jest wyspą wiecznej wiosny, ale można też spotkać się z nazywaniem wyspy ogrodem Atlantyku. Nie ma w tym wiele przesady, bowiem wyspa tonie w kwiatach przez cały rok.

Kwiaty oraz lewady to bez wątpienia wizytówki Madery, a my mamy szczęście, że nie musimy czekać na wiosnę, żeby nacieszyć się piękną zielenią i kolorowymi kwiatami. Wystarczy wybrać się na Maderę 😉 !

Madera miejsce w którym rośliny mają idealne warunki

Bujną roślinność i różnorodność flory wyspa zawdzięcza podzwrotnikowemu klimatowi oraz szczególnej – wulkanicznej – glebie. W takich warunkach rośliny mają idealne warunki do wzrostu.

Na wyspie znajdują się dwa ogrody botaniczne: Jardim Tropical Monte Palace oraz Jardim Botanico da Madeira, w ogrodach tych można zobaczyć wiele roślin pochodzących z najróżniejszych zakątków świata.

Święto kwiatów

Każdego roku na wiosnę w Funchal odbywa się jedna z największych imprez na wyspie – Święto Kwiatów czyli Festa da Flor. impreza ta gromadzi ludzi z całego świata a każda miejscowość jest przystrojona kwiatami. Najbardziej widoczne jest to w Funchal gdzie odbywają się parady i powstaje Ściana Nadziei.

Kwiaty – ozdoba Madery

Jak wspomniałem wcześniej na Maderze rośnie wiele gatunków kwiatów. Wystarczy wspomnieć, że jest tutaj około 200 endemicznych gatunków objętych ścisłą ochroną. Kwiaty dzikie i uprawiane przez człowieka można spotkać niemal wszędzie. Sami mieszkańcy Madery bardzo dbają o to, żeby nazwa Ogród Atlantyku nie pozostawała pustym sloganem.

Sterlicja królewska

Najbardziej charakterystycznym kwiatem na Maderze jest oczywiście sterlicja królewska zwana również rajskim ptakiem.

fot. Albt

Jest to bardzo wyrazisty kwiat o oryginalnej, grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach kwiatów: pomarańczowym i niebieskim, przypominających ubarwienie rajskich ptaków.

Agapanty

Agapanty zwane są kwiatami miłości, można je spotkać wręcz na każdym kroku. Mają kształt błękitno-białej kuli.

Storczyki

Storczyki a zwłaszcza obuwik pospolity swe piękno prezentuje głównie w miesiącach zimowych. Ze względu na okres kwitnienia jest tradycyjnym kwiatem, który symbolizuje Święta Bożego Narodzenia na Maderze.

Różanecznik

Krzewy różanecznika bardzo często zdobią centra miast. Mają kwiaty w kolorach czerwieni lub różu.

Protea

Protea to bardzo popularny kwiat na Maderze, który zachwyca turystów i mieszkańców. Na wyspie można znaleźć różne odmiany tego gatunku kwiatów. Kwiat pochodzi z RPA, ale na Maderze ma bardzo dobre warunki do wzrostu.

Butea

Butea monosperma ( Flame of forest ) to tropikalne drzewo pochodzące z południowej Azji. Zachwyca swoimi czerwonymi kwiatami.

Jacaranda

Avenida Arriaga w Funchal zamienia się w błękitną rzekę, gdy jacaranda zakwita na wiosnę. Niebiesko-fioletowe kwiaty w kształcie trąbki tworzą niepowtarzalny urok Funchal.