Odwiedzenie (zazwyczaj) widowiskowych wodospadów, zaczyna się delikatnym zejściem do Rabaçal przed kontynuacją trasy w celu zobaczenia wodospadów.

Oba szlaki rozpoczynają się na drodze (ER 110), idzie się w dół aż do domu w Rabaçal, który służył za miejsce odpoczynku dla robotników leśnych. Trasy rozbiegają się wzdłuż dwóch równoległych lewad znajdujących się na różnych poziomach.

Szlak PR 6.1, biegnie wzdłuż Levada do Risco na 1000m n.p.m., prowadząc do imponującego wodospadu, który tworzy poziomy grzbiet w skale. Jeśli zejdzie się na PR6 można odwiedzić Lagoa das 25 Fontes (staw/jezioro 25 źródeł), stworzony przez wody spływające z Paul da Serra, które tajemniczo pojawiają się zza ściany, która stanowi jezioro, można tu zobaczyć ponad 25 źródeł. Legenda mówi, że kto był tu nurkować nigdy nie wypłynie na powierzchnię, stało się tak z anglikiem, który chciał przerwać przesąd i już nikt go nie zobaczył.

Na tej wysokości krajobraz zdominowany jest przez wrzosowiska, które obejmują Erica arborea i scoparia maderensis ssp. Erica znana jako borówka maderska (padifolium Vaccinium). Roślinność zmienia się w raz z tym jak wysokość maleje, z przewagą gatunków rzadkich jak coriaceum Pittosporum. Obszar ten obejmuje lasy Laurisilva (wrzosowe), które klasyfikowane są jako Dziedzictwo UNESCO, od grudnia 1999 r. i jest częścią europejskiej sieci – Natura 2000.

Gołąb maderski (Columba trocaz trocaz) ma tutaj gniazda oraz zamieszkuje te tereny, ptak jest charakterystyczny wyłącznie dla Madery.

Lewade 25 Fontes, która znana jest również jako Levada Nova do Rabaçal, zaczęto budować w 1835 roku. W dniu 16 września 1855 wody popłynęły lewadą po raz pierwszy, począwszy od północy na południe, umożliwiła korzystanie z części gruntów, które do tej pory leżał odłogiem w miejskim obszarze Calhety.

Dwie lewady pobierają wody z dwóch dopływów Ribeira Grande i płyną do zapory wodnej w Calhetcie, która nawadniania grunty rolne.

Levadas (lewada) to nazwa nadana na wyspie małym akweduktom, które tworzą rozległy system nawadniania, budowane poprzez siłę fizyczną przodków obecnych mieszkańców Madery, którzy, pokonując wysokość wyspy, zgromadzili wody z tysięcy źródeł i poprowadzili ją do pól.

Między parkingiem i stojącą w dolinie leśniczówką kursuje bus (3€ w jedną stronę i 5€ w dwie strony). Dzięki temu rozwiązaniu można pominąć monotonne dwukilometrowe zejście asfaltową drogą z parkingu do miejsca gdzie trasa faktycznie się rozpoczyna.

Szczegóły

Odległość: 4,6 km (+ powrót 4,6 km);
Czas: 3 h;
Najwyższy punkt: 1290 m;
Najniższy punkt: 900 m;
Start: E.R.110 (Rabaçal, Paul da Serra);
Zakończenie: E.R.110 (Rabaçal, Paul da Serra);
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni