Trasa Poço da Neve-Casa do Barreiro łączy dziedzictwo, przyrodę i rozległe krajobrazy miasta Funchal, prowadzi w dużej mierze wzdłuż Levady do Barreiro, na lewym brzegu doliny Ribeira de Santa Luzia.

Trasa zaczyna się przy drodze regionalnej nr 202, prowadzącej do Pico do Areeiro. Na pierwszym planie znajduje się Poço da Neve, unikalny element dziedzictwa Funchal z 1813 r. Śnieg i grad, które pojawiły się w zimie, były przechowywane w tym zbiorniku, zapewniając lód przez cały rok. został przetransportowany pieszo do centrum Funchal.
 
Trasa nadal schodzi, przechodząc przez rdzeń roślinności wysokogórskiej, gdzie wyróżniają się wrzosy. Po przekroczeniu drogi asfaltowej trasa biegnie pierwszym kanałem dopływowym od Levada do Barrreiro do doliny Ribeira dos Frades, gdzie znajduje się główny kanał.
 
Trasa równoległa do Levada do Barreiro, z szerokimi panoramicznymi widokami na dolinę Ribeira de Santa Luzia i miasto Funchal, prowadzi do zejścia po prawej stronie, pod koniec wędrówki, aby zobaczyć punkt widokowy Barreiro , położony na małej wysokości.
 
Dom Barreiro jest kolejnym celem i oznacza koniec wędrówki w parku ekologicznym Funchal. Można kontynuować spacer do centrum Monte, podążając drogą gminną Casa do Barreiro, drogą regionalną nr 101 (ER101) i obrać trasę pieszą w Terreiro da Luta.

Szczegóły

Odległość: 5,2 km;
Czas: 2h 10m;
Najwyższy punkt: 1650 m;
Najniższy punkt: 975 m;
Start: Poço da Neve;
Zakończenie: Casa do Barrieiro;
Autobus: brak;
Poziom trudności: łatwy