Levada do Caldeirão Verde zaczyna się w parku leśnym Queimadas. Jest to spacer „tam i z powrotem”, który przecina kilka spektakularnych stromych zboczy. Jest jednym z najlepszych sposobów wejścia na piechotę do głębokiej doliny São Jorge, na ten spacer musisz wziąć latarkę, żeby przejść przez tunel.

Szlak rozpoczyna się w Parku Leśnym Queimadas, w tym miejscu zaczynają też wiać wiatry wzdłuż lewady Caldeirão Verde na 990 m npm, w gminie Santana.

Lewada Caldeirão Verde jest imponującym dziełem sztuki, zbudowanym w XVIII wieku. Rozpoczyna się w głównym korycie strumienia potoku Verde Caldeirão. Przechodząc przez strome klify i góry, woda spływa z najwyższych szczytów na Maderze, wykorzystywana do nawadniania gruntów gospodarstw rolnych gminy Faial.

Lewada jest wykorzystywana do celów rolniczych, ale jest również ważnym sposobem dotarcia do wnętrza głębokiej doliny potoku São Jorge pieszo, oferująca turystom oszałamiający i spektakularny widok na górzysty teren w głębi wyspy i możliwość spaceru przez tunele wykute ręcznie w skałach.

W Parku Leśnym Queimadas znajduje się schronisko (Casa de Abrigo das Queimadas), które zachowuje oryginalne cechy typowych domów w Santanie, w tym cudowne dachy kryte strzechą.

Wspomnieć należy o wspaniałych okazach eleganckich cedrów japońskich (Cryptomeria japonica), buku zwyczajnego(Fagus sylvatica), jałowca kanaryjskiego (Juniperus Cedrus), stinklaurela (foetens Ocotea), wawrzynu (Picconia excelsa), stuletnich wrzosów (scoparia Erica), jak również kilka okazów konwalii (Clethra arborea) i padifolium Vaccinium, które można zobaczyć na szlaku.

Rodzime gatunki awifauny, które można zobaczyć to zięba zwyczajna (Fringilla Frigila), zniczek (Regulus ignicapillus madeirensis), gołąb maderski (Columba trocaz trocaz), pliszka górska (Motacilla cinerea schmitzi) i myszołów (Buteo buteo harteti).

Blisko Parku Queimadas można z boku zobaczyć małą osadę o nazwie Achada do Marques, ośrodka, który został wyznaczony jako chroniący krajobraz. Znany jest z tradycyjnych tarasów rolnych i starych kamiennych chat.

Po przejściu 4 tuneli na trasie, po lewej stronie pojawi się Caldeirão Verde, aby tam się dostać trzeba tylko wspiąć się kilka metrów wzdłuż koryta strumienia.

Jezioro Caldeirão Verde utworzone zostało przez wodę, która spada z koryta Verde Caldeirão z wysokości około 100m.

Rozkoszuj i ciesz się otaczającą scenerią i złap oddech na podróż powrotną.

Szczegóły

Odległość: 8.7 km (+ powrót 8,7 km);
Czas: 6h 30m;
Najwyższy punkt: 1020 m;
Najniższy punkt: 872 m;
Start: Parque Florestal das Queimadas;
Zakończenie: Caldeirão do Inferno;
Autobus: Horários do Funchal: 56, 103, 138;
Poziom trudności: średni