Levada do Furado  rozpoczyna się w Ribeiro Frio. Jest jedną z pierwszych nabytych przez państwo do nawadniania pól uprawnych w Porto da Cruz. Spacer kończy się zejściem do miejscowości Portela.

Trasa rozpoczyna się w Ribeiro Frio w gminie Santana i towarzyszy lewadzie Serra do Faial na wysokości 860 metrów do stacji, w której wody rozdzielą się, schodząc stamtąd do Lamaceiros i kończąc w miejscowości Portela Belvedere w gminie Machico.

Lewada do Furado jest jedną z najstarszych lewad należących do państwa, została nabyta w drodze umowy zawartej w 1822 roku od pierwszego hrabiego Carvalhal i Zarządu Królewskiego Skarbu Państwa, w celu nawadniania pól uprawnych w Porto da Cruz. Ze względu na jej związek z lewadami z Juncal i Serra do Faial, które połączą się wkrótce po rozpoczęciu i dalej prowadzą poza punkt końcowy w Lamaceiros, hrabia mówił że ta levada prowadzi trzy wody: wodę, która zbiera się w dolinie Ribeiro Frio i nawadnia tarasy Porto da Cruz, i tych, które pochodzą z gór Santana i są przechowywane w zbiorniku w Santo da Serra do późniejszej dystrybucji.

Wzdłuż tej lewady można zauważyć różnorodne odcienie zieleni przez tę dobrze zachowane w rodzimych lasach – Laurisilva – składających się głównie z wawrzynu lub lauru azorskiego (azorica Laurus), konwalii (Clethra arborea), stinklaurela (Ocotea foetens), avokado/smaczliwki (Persea indica), a także Isoplexis sceptrum, żmijowca (candicans Echium), Chryzantem Mandona (pinnatifidum Argyranthemum) i storczyka(Dactylorhiza foliosa).

Można zobaczyć zniczka(Regulus ignicapillus madeirensis), najmniejszego ptaka przebywających na Maderze – ziębę zwyczajną (Fringilla Fringila). Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć gołębia maderskiego (Columba trocaz trocaz).

Krajobraz zdominowany jest przez dolinę Ribeiro Frio, z niesamowitymi polami rolnymi Faial, São Roque do Faial i Porto da Cruz. Piękna formacja skalna Penha de Aguia chroni zatokę na wschód od Faial i na zachód od Ponta dos Clérigos.

W Lamaceiros wody sie rozdzielają, tu kończy lewada Furado i zaczyna się zejście do Porteli. Przechodząc przez leśną okolicę Lamaceiros i leśną stację Lamaceiros, szlak prowadzi po polnej drodze, aż do lewady Portela, która obchodzi z lewej strony Lombo das Faias i zbliża się do drogi ER 102, gdzie kończymy spacer.

Szczegóły

Odległość: 11 km;
Czas: 5h;
Najwyższy punkt: 880 m;
Najniższy punkt: 645 m;
Start: E.R. 303 (Ribeiro Frio);
Zakończenie: E.R. 102 (Portela)
Autobus: Horários do Funchal: 56, 103, 138; SAM: 20, 53;
Poziom trudności: średni