Na północno-zachodnim krańcu wyspy na lewadzie do Moinho służyło niegdyś kilka młynów wodnych, była to „prywatna” lewada za korzystanie z której, płacono tym, którzy ją zbudowali.

Trasa zaczyna się przy drodze ER101 w pobliżu rzeki Ribeira da Cruz, która oddziela obszar gminy Porto Moniz z terenem gminy Calheta. Spacerując w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu wody, polecamy odwiedzić jedno ze źródeł, które prowadzi do tej lewady. Aby kontynuować spacer do Junqueira należy zawrócić i iść w kierunku, w którym woda płynie. Należy pamiętać, że znajdziesz kilka odgałęzień lewady, które dostarczają wodę do zbiorników systemu nawadniania.

Levada Grande lub Levada do Moinho (levada młynów) jest znana, z tego, że na trasie było kilka młynów wodnych, ruiny trzech są nadal widoczne (Achadas Mill, Mill Cancelas i Levada Grande Mill).

Jest to popularna lewada, która została zbudowana kosztem użytkowników i tylko oni mieli prawo do jego używania. Lewada nawadnia cały obszaru Pico Alto, obejmujący Fajã do Nunes, dużą część miasta Fajã do Barro, Fajã dos Barbusanos i Arrudal, a wzdłuż trasy stosowanie wody ze studni czy źródeł było niedozwolone.

Na Pico Alto znajduje się miejsce znane jako Anel (Pierścień). W tym miejscu powstał odwiert z którego wylewała się niewielka ilość wody dla dwóch pań, które tam mieszkały i chorowały na trąd. Odwiert ten miał na celu zaopatrzenie w wodę pań bez zanieczyszczania wszystkich wód w lewadzie. Później, korzystając z tego odwiertu zbudowano studnię do nawadniania części gruntów w Pico Alto.

Popularna tradycja mówi, że ostatnie źródło Madre de Agua pojawia się od strony Ponta do Pargo w obszarze Gminy Calheta. W tym miejscu, gdy lewada była budowana, ludzie budujący lewadę do Moinho oraz lewadę da Ponta do Pargo, tworzyli problemy, aby nie włączyć źródła do lewady. Mieszkańcy Porto Moniz obmyślili chytry plan. Wzięli figi na piknik i zaproponowali je ludziom z Ponta do Pargo, ostrzegli ich, że nie powinni jeść nasiona ponieważ są trujące. Tak więc podczas gdy mieszkańcy Ponta do Pargo były zajęci przez oddzielenie ziarna od fig, grupa mieszkańców Porto Moniz zbudowała małą lewadę łączącą Madre de Agua z lewadą do Moincho.

Trasa kończy się przy Tornadouro w Junqueira, gdzie lewada rozdziela się.

Należy podkreślić, że w dolnej części lewada została wybetonowana w miejscach gdzie woda przeciekała, przez co zachowała swoją nieprzemakalność.

Szczegóły

Odległość: 10,3 km;
Czas: 3h 30m;
Najwyższy punkt: 900 m;
Najniższy punkt: 496 m;
Start: Ribeira da Cruz (E.R. 101);
Zakończenie: Junqueira (Tornadouro);
Autobus: Rodoeste: 80;
Poziom trudności: średni