Trasa Levada do Rei znajduje się w północnej części wyspy, można przejść nią tylko w jedną stronę, ale także powrócić tą samą drogą, zaznaczyć warto, że powrót trasą jest łatwiejszy. Na trasie są tunele, dla pokonania których niezbędna jest latarka. Pierwsza część szlaku prowadzi przez obszar leśny, ale oferuje spektakularne widoki na São Jorge i pola uprawne w Santanie.

Szlak, który prowadzi przy lewadzie do Rei zaczynają się przy stacji uzdatniania wody w Quebradas, w São Jorge, a kończy przy źródle lewady – spektakularnym strumieniu Bonito Ribeiro.

Pierwsza część szlaku przebiega przez teren leśny, gdzie znajdują się niektóre okazy roślinności rodzimej. Ten początkowy odcinek szlaku ukazuje turystom piękny widok na São Jorge i pola uprawne Santana. W połowie drogi, przechodzi się przez rodzimy las, który jest dobrze rozwinięty i bogaty w naturalną różnorodność.

Tunele utworzone przez bujną roślinność i wielką różnorodność gatunków, które można tutaj znaleźć są bardzo dobrymi, żywymi przykładami potencjału przyrody, a piękna lewada jest dowodem na cenne dziedzictwo kulturowe wyspy.

Trasa kończy się w Ribeiro Bonito, gdzie odnosi się wrażenie, że znajdujemy się w prawdziwym sanktuarium przyrody. Jest to jeden z obszarów leśnych Laurisilva – Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO od 1999 roku, gdzie oryginalna roślinność Madery osiąga swój najwyższy wyraz. Jej położenie i izolacja sprawia wrażenie, że cofnęliśmy się do czasów przed odkryciem wyspy.

Stała obecność czystej wody w tym miejscu potęguje bogactwo formy życia i pozwala na rozwój dużej różnorodności gatunków. Można rozkoszować się majestatycznym stuletnim laurem/tilem (Ocotea foetens ), wawrzynem zwanym laurem azorskim (Laurus azorica ), avokado/samczliwką (Persea indica), oraz małymi ptakami jak zniczek madeski (Rugulus ignicapillus maderensis), zięba (Fringilla Fringilla maderensis), gatunkami które wprowadzą witalność tego ekosystemu.

Koniecznie odwiedź w São Jorge młyn wodny (Moinho), który ma około trzystu lat. Ten młyn jest dobrym stanie, zasilany przez wodę z Levada do Rei, mieli pszenicę, kukurydze, jęczmień i żyto uprawiane na tarasach São Jorge.

Szczegóły

Odległość: 5,3 km (+ powrót 5,3 km);
Czas: 3h 30m;
Najwyższy punkt: 573 m;
Najniższy punkt: 535 m;
Start: São Jorge;
Zakończenie: Ribeiro Bonito;
Autobus: Horários do Funchal: 103, 138;
Poziom trudności: średni