Tunele na trasie Levada Fajã do Rodrigues są niemal jej znakiem rozpoznawczym. Poza nimi jest także wspaniały krajobraz na dolinę São Vicente.

Trasa rozpoczyna się w Ginjas w gminie São Vicente i prowadzi obok lewady Fajã do Rodrigues lub lewady Fajã da Ama – są to dwie nazwy, które odnoszą się do jednej lewady – i kończą się u źródła strumienia w Ribeira do Inferno.

Ta lewada leży na wysokości 580 metrów i ma swoje źródło w korycie strumienia Ribeira do Inferno, który oddziela tereny Seixal od São Vicente i wiedzie przez małe doliny do Rosario, jest wykorzystana do nawadniania pól i gospodarstw w São Vicente.

Egzotyczne lasy, które można napotkać na początku szlaku, jak sosna morska (Pinus pinaster) i eukaliptus (Eucalyptus globulus), poprzedza gęsta charakterystyczna roślinność z rodzimych lasów – Laurisilva, które w grudniu 2009 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Wodospady i częste strumienie zapewniają witalność takim gatunkom jak: wierzba kanaryjska (Salix canariensis) oraz drzewo laurowe/til (foetens Ocotea), avokado/smaczliwka (Persea indica) i konwalie (Clethra arborea), które obfitują wzdłuż lewady. Można również zauważyć rozkwit gatunków, takich jak pelargonie (Geranium palmatum), chryzantemy (pinnatifidum Argyranthemum), storczyki maderskie (Dactylorhiza foliosa) i jaskier (Ranunculus cortusifolius) którego łatwo rozpoznać po jasnych żółtych kwiatach.

Tunele są normalnością wzdłuż lewady, przechodząc pomiędzy wieloma tunelami, będzie okazja docenić piękny widok na dolinę São Vicente.

Można dostrzec kilka ptaków, które zamieszkują obszary na granicy tego szlaku, od zięby (Fringilla coelebs maderensis), do drobnych ptaków, takich jak zniczek maderski (Rugulus ignicapillus maderensis).

Pozwól oczarować się scenografii, która Cię otacza, podziwiaj doliny, które spadają na dno strumienia i złap oddech na podróż powrotną.

Szczegóły

Odległość: 3,9 km;
Czas: 3h 30m;
Najwyższy punkt: 630 m;
Najniższy punkt: 600 m;
Start: Ginjas;
Zakończenie:  Ribeira do Inferno;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni