"Początek" Madery i krajobrazy

Machico to pierwsza stolica Madery, a także miejsce gdzie kapitan Zarco stawiał pierwsze kroki po zajęciu Madery.

Zabytkowe centrum to niewątpliwie największy atut miasta. Uwagę przykuwa trójkątny plac Largo do Municipio przy którym znajduje się XV wieczny kościół oraz ratusz miejski z początku XX wieku.

Warto odwiedzić Capella dos Milagres (kaplica cudów), nazwa wzięła się od historii z krucyfiksem, który znajduje się w tabernakulum. Na początku XIX wieku powódź zmyła kościół, który stał w miejscu obecnego, po kilkudziesięciu latach na morzu znaleziono krucyfiks i przeniesiono do obecnego kościoła gdzie zajmuje honorowe miejsce.

Idąc w stronę zatoki dojdziemy do fortecy Forte de Nossa Senhora do Amparo o żółtych murach z około 1700 roku. Natomiast sama zatoka to idealne miejsce na spacer.

Historyczna stolica Madery

Musimy przejść przez karty historii Machico, aby dotrzeć do źródeł osiedlania Madery. To dlatego, że to tutaj w lipcu 1419 roku Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira wylądowali na brzegu, gdy odkryli wyspę. Dlatego ta gmina jest szczególnie symboliczna dla wszystkich Maderzy.
 
Jednak legenda głosi, że sto lat przed tym przełomowym wydarzeniem Anna z Arfet, angielska dama i Robert Machim, legendarny rycerz dworu króla Anglii Edwarda III, znaleźli tu schronienie. W rzeczywistości to po imieniu Machim nazwano Machico.
 
Obecnie gmina liczy około 20 000 mieszkańców, rozmieszczonych na łącznej powierzchni 68 km². Na tym terytorium znajduje się pięć miejscowości: Água de Pena, Caniçal, Machico, Porto da Cruz i  Santo António da Serra. Większość tego obszaru cieszy się szeroką perspektywą na wspaniałość Atlantyku.

Elegancka zatoka zachęca do przyjemnego spaceru wzdłuż krystalicznie czystego morza, które skąpie całą gminę. Ponadto gmina ta, naznaczona unikalnymi tradycjami kulturowymi, ma kilka punktów widokowych, zabytków, plaż i terenów zielonych.

Zatoka Machico

Zatoka Machico uznawana jest za jedną z najpiękniejszych zatoczek w całym archipelagu, sprzyja jej również fakt, że była miejscem wejścia dla pierwszych żeglarzy, kiedy odkryli wyspę Madera w 1419 roku. Rozciąga się na kilkaset metrów, obejmuje kamienistą plażę i kolejną piaszczystą – niestety jest to piasek importowany, a także molo i uroczą przystań. Otaczające je zielone góry tworzą naturalny amfiteatr, opadający ku morzu, w sielankowej scenerii uzupełnionej nutami kosmopolityzmu.

Ponta de São Lourenço

Najbardziej wysunięty na wschód kraniec wyspy jest obowiązkowym punktem dla każdego, kto chce odkrywać uroki wschodniego wybrzeża Madery. Ponta de São Lourenço oferuje wyjątkową i imponującą scenerię z panoramicznym widokiem na północną i południową stronę wyspy.
Ten wulkaniczny półwysep ma dziewięć kilometrów długości. Za nią plasują się wysepki Desembarcadouro (Metade lub Cevada Islet) i wysepki Farol (Ponta de São Lourenço lub Fora Islet). Ze względu na półpustynny klimat i ekspozycję na północne wiatry, większość roślinności na tym obszarze to pnącza i nie ma drzew. Dlatego krajobraz otaczający Ponta de São Lourenço i resztę wyspy nie mógłby być ostrzejszym kontrastem.
Obszar ten jest klasyfikowany jako częściowy rezerwat przyrody, biorąc pod uwagę znaczenie jego dziedzictwa środowiskowego. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet dostrzec lwy morskie.
Najlepszym sposobem na odkrycie naturalnego i malowniczego bogactwa tego półwyspu jest przejście 6-kilometrowego szlaku  znanego jako Vereda da Ponta de São Lourenço.

Santo da Serra

Santo da Serra jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na wyspie, zdominowanym przez żywiołową obecność natury. Pozycja obowiązkowa podczas każdej wizyty na wschodnim wybrzeżu Madery.
Santo da Serra ma bardzo interesującą cechę: jest podzielona terytorialnie między gminy Santa Cruz i Machico.
Położona na wysokim płaskowyżu – aby dotrzeć do centrum, musisz wspiąć się na wysokość 700 m, z Santo da Serra rozlega się widok na Machico i Santa Cruz. Imponujące górskie krajobrazy, usiane obfitą i egzotyczną roślinnością, oferują całe otoczenie piękna, na które trudno pozostać obojętnym.
W Santo da Serra znajduje się światowej klasy klub golfowy, zaprojektowany przez architekta Roberta Trenta Jonesa Seniora, który jest sceną Madeira Island Open.