Madera

Madera to jedna z portugalskich wysp na Oceanie Atlantyckim. Jest częścią Archipelagu, w skład którego oprócz Madery wchodzi Porto Santo oraz niezamieszkałe wyspy Desertas i Selvagens. Archipelag leży około 685 km od wybrzeży Afryki, około 970 kilometrów od Lizbony, 370 kilometrów od Gran Canarii i 770 km od wyspy Santa Maria, najbliższej z Azorów. Nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat. Łączy w sobie bogatą historię, widoki zapierające dech w piersiach, wspaniałą kuchnię oraz kameralne miasteczka i wioski.

W ostatnich latach jest doceniana przez turystów nie tylko za sprawą wiosennego klimatu, ale za duże bezpieczeństwo. Na wyspie praktycznie nie ma przestępczości, dzięki czemu jest uznawana za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie!

Geografia Madery

Madera to jeden z najwyższych na świecie wulkanów, powstała w wyniku serii erupcji podwodnego wulkanu. Masa skał i gazów „wypluta” z podwodnego krateru stworzyła ten fantastyczny krajobraz. Sama wyspa to tylko niewielka część tej formacji wulkanicznej, większość znajduje się pod wodami Oceanu Atlantyckiego.

Wtórne erupcje doprowadziły do powstania płaskowyżu Paul da Serra, zwanego „gąbką” Madery, tutaj właśnie początek ma wiele strumieni, potoków i rzek. Z kolei erozje odpowiadają za ukształtowanie górskich grani, wąwozów oraz klifów w tym jednego z najwyższych klifów Europy – Cabo Girão.

Ukształtowanie terenu wpływa nie tylko na fantastyczny krajobraz, ale także na klimat i pogodę.  Deszcze wraz z wulkaniczną glebą i klimatem odpowiadają za przepiękną roślinność. Wawrzyny i lasy pierwotne w okolicy Rabaçal , zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a mnogość gatunków kwiatów sprawiają, że Madera nie bez powodu nazywana jest Ogrodem Atlantyku.

Zaplanuj podróż

Odkrycie Madery

Madera choć niewielka może poszczycić się bogatą historią. Geologicznie ma „tylko” około 5 milionów lat, ale na odkrycie przez ludzi czekała stosunkowo długo. Archipelag Madery został odkryty w lipcu 1419 roku przez dwóch portugalskich żeglarzy João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz. Portugalski książe Henryk Żeglarz wezwał najlepszych żeglarzy i kartografów w całej Portugalii, ponieważ chciał uzyskać więcej informacji na temat wybrzeża Afryki Zachodniej. Pogoda sprawiła, że statki dwóch żeglarzy skierowały się na zachód tym samym ich załogi odkryły Porto Santo. Niemal od razu przystąpiono do kolonizacji wyspy, a w rok później za aprobatą księcia wyruszono zbadać ziemie, które widziano na zachód od Porto Santo. To była Madera! Jeśli chcesz lepiej poznać historię Madery przeczytaj artykuł: Unikalna historia Madery.

Skąd wzięła się nazwa Madera? Odkrywcy nazwali ją Ilha Madeira co oznacza Wyspy Drewna lub Zalesione Wyspy. W tym miejscu warto wspomnieć, że początki osadnictwa wiązały się z wypalaniem lasów wawrzynowych m.in. pod uprawy.

Aktywności na Maderze

Historyczne budynki

Madera może pochwalić się budynkami mającymi wartość historyczną. Na wyspie znajduje się kilka ciekawych budynków o charakterze militarnym jak Pałac Rządu Regionlanego oraz kilka fortów w tym ten najbardziej znany Forte de São José.

Z budynków cywilnych warto zobaczyć ratusz w Funchal oraz jedną z quintas. Quinty to dawne rezydencje książąt i arystokratów, które zostały zamienione w wygodne hotele i restauracje.

Na wyspie znajduje się też wiele interesujących budynków sakralnych. Miejscowe kościoły urzekają architekturą oraz swoją historią. W kościele Nossa Senhora do Monte pochowany jest Karol I Habsburg, z kolei kościół w Madalena do Mar kryje historię niejakiego Henrique Alemão, który nam Polakom znany jest jako Władysław III Warneńczyk.

Tego nie możesz przegapić

Madera - naturalnie aktywnie

Madera to istny raj dla osób ceniących naturę, dzika przyrodę i aktywny wypoczynek w niebanalnym otoczeniu. Wystarczy powiedzieć, że niemal 2/3 powierzchni wyspy zajmuje rezerwat, żeby zobaczyć, że nie są to żadne slogany bez pokrycia. Słynne maderskie lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Madera zachwyca turystów za sprawą świetnie utrzymanych i wytyczonych najpiękniejszymi zakątkami wyspy trasami trekkingowymi. Tras jest ponad 50, najpiękniejsze z nich biegną wzdłuż lewad z których ponad 40 wytyczono w skalnych tunelach.

Będąc na Maderze musisz odwiedzić północne wybrzeże, w szczególności Porto Moniz i Seixal gdzie znajdują się baseny naturalne. Baseny te są naturalnymi akwenami z morską wodą, zbudowanymi ze skał pochodzenia wulkanicznego. Napełniane są siłami natury, morska woda przelewa się do basenu wprost z Oceanu.

Odkrywaj Maderę razem z nami

Atrakcje Madery

Jedną z najciekawszych atrakcji Madery jest zjazd na saniach. Jest to o tyle nietypowe, że do zjazdu nie potrzeba śniegu. Sam zjazd zaczyna się na Monte, poniżej kościoła Nossa Senhora do Monte. Trasa ma 4 kilometry długości i prowadzi ulicami na których odbywa się normalny ruch. Sanie powożone są przez dwóch mężczyzn zwanych carreiros, którzy pewnie pokonują kolejne metry trasy.

Odwiedzając Maderę warto spojrzeć na wyspę z wagonika jeden z kilku kolejek linowych. Wszystkie łączy jedno: wspaniałe widoki. Najdłuższa i najspokojniejsza kolejka to ta łącząca Funchal z Monte, jeśli szukasz większych emocji wybierz kolejkę w Achadas da Cruz.

Jest grupa turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie na rejsy w poszukiwaniu wielorybów i delfinów. Nie powinno to nikogo dziwić – Caniçal to ostatnie w Europie miejsce gdzie zaprzestano połowów wielorybów. Dzisiaj w miejscowości znajduje się muzeum wielorybnictwa.

To musisz wiedzieć o Maderze

Maderskie imprezy i wydarzenia

Madera to też różnego rodzaju imprezy. Maderyjczycy lubią się bawić i potrafią się bawić. Imprezy o największej renomie to festiwal kwiatów (zazwyczaj odbywa się pomiędzy drugą połową kwietnia a początkiem maja) oraz Sylwester. Festiwal kwiatów to niezwykle barwne i aromatyczne święto. Lokalni artyści tworzą dywany z kwiatów rozkładane na ulicach, organizowane są konkursy na dekorację witryn sklepowych i niezliczone koncerty tradycyjnej muzyki.

Sylwester znany jest przede wszystkim z pokazu sztucznych ogni. Od wielu lat noworoczny pokaz fajerwerków uważany jest za jeden z największych i najpiękniejszych na świecie. Warto wspomnieć, że maderyjski pokaz sztucznych ogni jest wpisany na Listę Rekordów Guinessa jako największy na świecie.

Osoby związane z Maderą

Odrobina lenistwa i przyjemności

Jeśli wakacyjne lenistwo to najlepiej na plaży. Tych na Maderze jest wiele, niestety większość z nich to plaże kamieniste, ale nadrabiają fantastycznym położeniem. Te piaszczyste znajdują się w Caniçal, Machico oraz Calhecie (piasek przywieziono wprost z Sahary).

Jeśli przyjemność to najlepiej kulinarna. Maderska kuchnia obfituje w ryby np. espada ale też dużą popularnością cieszą się dania mięsne np. espetada. Warto sięgnąć też po miejscowe desery, spora część przygotowywana jest ze świeżych owoców.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o Maderze, jest to flagowy produkt miejscowych winnic.

World Travel Awards

Pisząc o Archipelagu Madery nie można zapomnieć o World Travel Awards. Wyróżnienie to jest uznawane za jedną z najważniejszych nagród w światowej branży turystycznej. Madera od wielu lat wygrywa w kategorii Najlepszej Wyspy na Świecie i w Europie. W 2024 roku po raz pierwszy nagrodę w kategorii Najlepszej Wyspy Plażowej zdobyło Porto Santo. Wszystkie dotychczas zdobyte nagrody można zobaczyć na lotnisku w strefie przylotów.

World´s Leading Island Destination

2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015

 
 

 

 

Europe´s Leading Island Destination

2024, 2023, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2014, 2013

Europe's Leading Beach Destination

Nagroda dl Porto Santo – 2024

Czy warto wybrać się na Maderę?

Dla mnie odpowiedź jest prosta. TAK, warto wybrać się na Maderę. Zdaję sobie sprawę, że taka odpowiedź nie usatysfakcjonuje Ciebie.

Przede wszystkim Maderę warto odwiedzić ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Na wyspie w zasadzie nie notuje się przestępstw, co nie obecne nie jest tak oczywiste. Wyspę omijają także kataklizmy. Z tego powodu uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych na świecie.

Należy też wspomnieć o walorach przyrodniczych, miłośnicy natury znajdą tutaj idealne warunki do odpoczynku. Wystarczy wspomnieć o lasach wawrzynowych, które są unikatem na skalę światową. Wyspa „poprzecinana” jest trasami trekkingowymi, które prowadzą najpiękniejszymi zakątkami Madery.

Jest to dobre miejsce na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Znajdziesz tutaj wiele „ukrytych” miejsc gdzie można odpocząć w ciszy, z dala od ludzi i w niezwykłej scenerii.

Z pewnością każda osoba, która szuka miejsca gdzie można odpocząć aktywnie, bez tłumu turystów i blisko przyrody nie będzie narzekać na to co do zaoferowania ma Madera.