Madera to tak specyficzne miejsca na Ziemii, że gdziekolwiek nie pojedziesz znajdziesz coś ciekawego lub niezwykłego. Jest to bardzo zróżnicowana wyspa i ma wiele do zaoferowania.
Linia brzegowa Madery to strome klify, które oczarują widokiem na Atlantyk. Oznacza to jednak, że nie znajdziemy tutaj naturalnych piaszczystych plaż, te znajdziemy na oddalonej o około 50 km Porto Santo. Małym pocieszeniem może być to, że plaże na Maderze są, ale zazwyczaj kamieniste, jest kilka piaszczystych, ale to piasek przywieziony z Afryki.

Poniżej zapoznasz się z subiektywną listą ciekawych miejsc (kolejność przypadkowa).

Spędź dzień w Funchal

Stolica Madery jest wystarczająco mała, aby zobaczyć ją w jeden dzień. Ma niesamowitą architekturę, nietypowe atrakcje jak jazda sankami z Monte, barwny targ Mercado dos Lavradores (Largo Lavradores, Funchal) na starym mieście, gdzie mieszkańcy mogą kupić świeże owoce i ryby. Będąc w Funchal warto wybrać się na Rua de Santa Maria, drzwi wzdłuż tej ulicy zostały fantazyjnie pomalowane przez miejscowych artystów.

Turyści bardzo chętnie wybierają się kolejka linową do Monte, aby podziwiać niesamowite widoki także podczas jazdy kolejką, odwiedzić wspaniałe ogrody, skorzystać z usług carreiros a także, żeby odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego cesarza austro-węgierskiego Karola I Habsburga w Igreja de Nossa Senhora do Monte.

Nie można zapomnieć, że Madera słynie z win „Madera”. Historii tego trunku oraz procesowi produkcji można przyjrzeć się w winiarni Blandy’s (Avenida Arriaga 28, Funchal).

Fani piłki nożnej i talentu Cristiano Ronaldo mogą póść do CR7 Museu (Rua Princesa Dona Amelia 10, Funchal) gdzie za €5 można podziwiać pamiątki, trofea, koszulki oraz wiele innych przedmiotów związanych z Cristiano.

Wieczorem życie przenosi się nad promenadę Avenida do Mar, to tutaj przybijają małe żagłówki oraz wielkie statki wycieczkowe, mieszkańcy przesiadują w kawiarniach i restauracjach.

Zobacz gdzie odpoczywał Winston Churchill

Câmara de Lobos to miejscowość rybacka z kolorowymi łodziami, znajduje się w środkowo-zachodniej części Madery.

Jest głównym ośrodkiem połowu, pałasza czarnego, który jest tradycyjnym przysmakiem na Maderze. Rybacy wydają się nie zwracać uwagi na turystów i oddają się swoim zajęciom czyli oporządzaniu swoich połowów, naprawie sieci lub przesiadywaniu w barach przy Poncho. Ten twardy styl życia rybackiej społeczności znajduje odzwierciedlenie w mieście. Ilekroć przyjeźdzałem do Câmara de Lobos czułem przyjemny dreszczyk emocji.

Miasto jest otoczone przez winnice, produkuje się tutaj „Maderę” oraz „Poncha”. Dla zwiedzających Camara de Lobos to malownicze miejsce otoczone przez jedne z najwyższych klifów w Europie. Te urocze widoki były inspiracją dla Winstona Churchilla, który malować swoje słynne obrazy siedząc na tarasie restauracji, która dziś nazywa się nie inaczej jak Churchill’s.

Wędruj po Maderze szlakami turystycznymi

Lewady zwane Levadas (łac. levar – nieść) służą głównie do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Do poprawnego funkcjonowania lewad równolegle do nich budowano ścieżkę, która umożliwiała utrzymanie drożności tych mini kanałów oraz obsługę śluz. To właśnie tymi ścieżkami rzesze turystów wędruje poznając tą bardziej dziką Maderę.

Szlaki prowadzą przez najwspanialsze tereny na wyspie, począwszy od najwyższych szczytów, lasy wawrzynowe po dzikie obszary północnego wybrzeża. Bez względu na to jaką trasę wybierzesz, zawsze towarzyszyć Ci będą spektakularne widoki.

Do najchętniej szlaków turystycznych i za razem najbardziej spektakularnych należą: Vereda do Pico RuivoLevada das 25 fontes i Levada do RiscoLevada do Caldeirão Verde i Verdea dos Balcões

Po lewadach można wędrować samemu lub skorzystać z oferty wycieczek organizowanych przez polskojęzycznych przewodników.

Sprawdź baseny naturalne w Porto Moniz

Miejscowość Porto Moniz, w północno-zachodniej części wyspy znana jest z basenów z morską wodą. Są to naturalne kąpieliska otoczone skałami z lawy, które wypełniane są podczas przypływów krystalicznie czystą wodą morską.

Baseny są bez wątpienia główną atrakcją tej miejscowości. Nie tylko ze względu na swoje doskonałe warunki kąpielowych, ale także ze względu na ich piękno.

Spójrz w dół z Cabo Girão

Cabo Girão jest jednym z najwyższych klifów w Europie. Ma 580 m n.p.m. wysokości. Znajduje się na zachód od Funchal, około 2 km od Câmara de Lobos. Widok z klifu zapiera dech w piersiach. W 2012 roku zbudowano szklaną platformę, dzięki czemu można zrobić krok w stronę przepaści. Szklana platforma od razu stała się jedną z największych atrakcji Madery.

Na Cabo Girão można dostać się samochodem, autobusem (linia 154 z Funchal) lub pieszo. Druga opcja daje dużo satysfakcji, ale jest wyczerpująca.

Spróbuj kasztanów w Curral das Freiras

Curral das Freiras (Schronienie Zakonnic) to obowiązkowy punkt każdej wycieczki, która po drodze udaje się na punkt widokowy Eira do Serrado, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Maderze. Curral das Freiras to wioska, która nie zachwyca tak jak widoki z Eira do Serrado, choć położona jest a raczej schowana w dolinie na północ od Funchal. Wioska pomimo dobrego połączenia z Funchal oraz popularności wśród turystów nadal sprawia wrażenie niedostępności. Właśnie ta „niedostępność” ściąga tu turystów.

To tutaj w XVI wieku zakonnice ze zgromadzenia Santa Clara w Funchal schroniły się przed atakiem piratów. W wiosce znajduje się kościół oraz kawiarenki i restauracje. Słynie z produkcji likierów, zwłaszcza likier kasztanowy to flagowy produkt wioski. Poza tym kasztanów używa się też do zup oraz wypieku ciast. Wszystkie te specjały dostępne są w miejscowych lokalach gastronoimicznych. Corocznie odbywa się tutaj Festa da Castanha (festiwal kasztanów), jest to impreza z dużą ilością jedzenia, wina, muzyki i tańców.

Zobacz Balcões w Ribeiro Frio

Ribeiro Frio (zimna rzeka) to niewielka osada oraz naturalny park zn6ajdujący się w stromej dolinie otoczonej górami. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów, znane z odowli pstrąga i ciekawych szlaków turystycznych, idealny dla każdego, kto lubi spokojne spacery. Mnie Ribeiro Frio kojarzy się z kojącym szumem rzeki o tej samej nazwie, soczystej zieleni, która otacza miejscowość ze wszystkich stron oraz szlakiem Verdea dos Balcões.

Zobacz wschodni kraniec Madery w Ponta de São Lourenço

Ponta de São Lourenço to obowiązkowy punkt dla każdego kto przyjeżdza na Maderę, obowiązkowy z tego powodu, że to jeden z najpiękniejszych zakątków wyspy, który możemy przejść idąc trasą Vereda da Ponta de São Lourenço.

Znajduje się we wschodniej części Madery jest rezerwatem przyrody z pięknym widokiem na Atlantyk i spektakularnymi wulkanicznymi formacjami skalnymi. Jest to unikalny krajobraz w porównaniu z resztą wyspy. W dół klifu znajduje się zaciszna czarna plaża o nazwie Prainha, bardzo popularna wśród mieszkańców, jest to idealne miejsce do pływania.

Podróżuj płaskowyżem Paul da Serra

Paul da Serra znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy na wysokości 1300 – 1500 metrów n.p.m. Jest to jedyne płaskie miejsce w całej Maderze z przepięknym widokiem na zielone góry i doliny. Drogi tu są długie i proste, niczym w amerykańskich filmach. W pogodny dzień można zobaczyć Atlantyk! Dolina Rabacal uznawana jest za najpiękniejsza na wyspie. To tutaj początek ma wiele szlaków pieszych: Levada das 25 fontes i Levada do Risco, Ribeira do Alecrim, Lombo do Mouro i Bica da Cana.

Zobacz zachodni kraniec Madery w Ponta do Pargo

Ponta do Pargo to urocze miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Madery, które słynie z festiwalu jabłek, a przede wszystkim z latarni i pięknyych wysokich klifów schodzących do Atlantyku. Latarnia stoi na szczycie klifu, 300 metrów nad poziomem morza, w Ponta da Vigia, najbardziej wysuniętym na zachód punkcie na Madery. Nie powinno być zaskoczeniem, że widoki są rewelacyjne.