Na Maderze bez problemu znajdziesz miejsca z zapierającymi dech w piersiach widokami. Dziś przedstawiamy osiem punktów widokowych z których rozlegają się najbardziej fascynujące krajobrazy, szczególnie dla miłośników fotografii.

Odwiedzanie jednego z tych panoramicznych punktów widokowych jest inspirujące i relaksujące. Z tych miejsc można dostrzec najwyższe szczyty wyspy, blask morza, słynne „poios (tarasowe pola uprawne) lub strumienie/lewady, które wiją się przez porośnięte kwiatami doliny. Nie przegap tych fantastycznych miejsc!

Poznaj 8 najbardziej spektakularnych widoków na Maderze, z punktów widokowych znanych jako miradouros.

Cabo Girão

Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc na wyspie, znany ze szklanego balkonu o nazwie skywalk. Ten punkt widokowy znajduje się na wysokości 580 metrów i oferuje wspaniałe widoki na Ocean, Cabo Girão, Rancho i Funchal jako tło. Znajdziesz tutaj również kawiarnię na przerwę lub lekki posiłek. Niestety w kawiarni są wysokie ceny. Samo wejście na punkt widokowy jest bezpłatne, choć od kilku lat zamontowane są bramki do poboru opłat.

Punkt widokowy Cabo Girao
Punkt widokowy Cabo Girao

Pico dos Barcelos

Niektórzy twierdzą że jest to najlepszy punkt widokowy w Funchal, ze względu na panoramiczne widoki 360 °. Ma również uprzywilejowane widoki na wyspy Desertas, oraz dzielnice Santo António i São Martinho. Znajduje się na wysokości 355 metrów i jest łatwo dostępny. Posiada parking, plac zabaw i bar. 

Punkt widokowy Pico dos Barcelos
Punkt widokowy Pico dos Barcelos

Balcões

Z tego punktu widokowego można zobaczyć jedne z najwyższych szczytów wyspy (Pico Ruivo lub Pico do Areeiro), szczególnie gdy niebo jest czyste. Do tego punktu widokowego prowadzi przyjemna i łatwa trasa Vereda dos Balcões. Pozwól się oczarować śpiewowi endemicznych ptaków żyjących w lesie laurissilva. Na końcu trasy znajduje się duży taras, z którego możesz podziwiać fantastyczne widoki na dolinę Faial. 

Punkt widokowy Balcoes

Eira do Serrado

Jeśli chcesz zobaczyć Curral das Freiras to odkrywanie tej niezwykłej miejscowości warto rozpocząć od wizyty na tym punkcie widokowym. Znajduje się na wysokości około 1000 metrów i pozwala uzyskać panoramiczne widoki na Curral das Freiras. Olśniewają bujne krajobrazy, pokryte terakotowymi dachami i krętymi drogami, które wiją się pośród domów i pól. W pobliżu znajduje się bar i parking. 

Ponta do Rosto

Punkt widokowy Ponta do Rosto znajduje się w najbardziej na wschód wysuniętym punkcie wyspy – Ponta de São Lourenço (przez półwysep prowadzi jedna z najciekawszych tras turystycznych wyspy Vereda do Ponta de São Lourenço). Oglądanie fascynującego kontrastu pomiędzy północnym Oceanem (z zazwyczaj wzburzonymi falami) a południowym wybrzeżem (gdzie woda jest spokojna) to tylko jedna z wielu atrakcji. Otaczający krajobraz, chropowaty z klifami ozdobionymi wulkanicznymi, pionowymi liniami, ma zadziwiający urok. Wschód słońca w tym miejscu jest po prostu niesamowity! Przy odrobinie szczęścia można nawet zobaczyć wyspę Porto Santo. 

Punkt widokowy Ponta do Rosto

Farol da Ponta do Pargo

Na przeciwległym krańcu wyspy (na zachodzie) znajduje się latarnia morska Ponta do Pargo. Jeśli szukasz miejsca do oglądania zachodu słońca, ten punkt widokowy (na wysokości około 300 metrów) nie zawiedzie! Widoki na Ocean i południowo-zachodnie wybrzeże wyspy są niezmiernie piękne. 

Punkt widokowy Ponta do Pargo

Pico do Areeiro

To miejsce znajduje się na wysokości 1818 metrów. Poczuć się „w chmurach” to tylko jedna z fraz, które najlepiej określają sens przejechania malowniczej drogi z Poiso do Pico do Areeiro. Kiedy wejdziesz na szczyt, staniesz nieruchomo i weźmiesz głęboki oddech, ciesząc się tą magiczną chwilą. Jeśli nie cierpisz na zawroty głowy, jesteś fizycznie przygotowana(-y) i dobrze wyposażona(-y), możesz wybrać się na jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych na wyspie, który prowadzi do najwyższego szczytu Madery – Pico Ruivo (1862 metrów wysokości).

Punkt widokowy Pico do Areeiro

Punkt widokowy Terra Chã - Porto Santo

Na północnym wybrzeżu Porto Santo znajduje się punkt widokowy Terra Chã. Zrelaksuj się w cieniu cyprysów i podziwiaj uprzywilejowane widoki na drugi najwyższy szczyt wyspy (Pico Branco) i wysepkę Cima. Ten punkt widzenia umożliwia wejście na trasę trekkingową  Pico Branco e Terra Chã (PS PR1).

Punkt widokowy Terra Cha

Szukasz więcej informacji o punktach widokowych na Maderze?

Powyższa lista punktów widokowych to oczywiście niewielki wycinek wszystkich, które znajdują się na Maderze. Bardziej obszerną listę znajdziesz we wpisie punkty widokowe na Maderze.

Madera jest wyspą górzystą, dlatego też podróżując samochodem można bez problemu trafić na miejsce, które może posłużyć nam jako punkt widokowy.