Jednym z najlepszych sposobów na poznanie Madery jest wynajęcie samochodu i zwiedzanie wyspy w swoim tempie. Są opinie, że maderskie drogi potrafią przyprawić o szybsze bicie serca.

I dokładnie tak jest! Często prowadzą wzniesieniami, spadkami, tunelami, kaskadami. Drogi te często biegną przez tereny, które urzekają swoim krajobrazem.

Wszystko to sprawia, że są niezwykle widowiskowe i zapadają głęboko w pamięci.

Zapraszamy do podróży przez najpiękniejsze drogi Madery!

Nie masz samochodu? Przeczytaj nasz poradnik wynajem samochodu na Maderze.

Porto Moniz – Seixal – São Vicente – Ponta Delgada (ER 101)

Ta droga nazywana jest starą drogą 101 lub północną drogą nadbrzeżną i jest chyba najbardziej znana drogą na MaderzeGraniczy z wodami Oceanu i wspaniałymi zielonymi górami północnego wybrzeża Madery. Jest to najstarsza i najpiękniejsza droga na wyspie. Ze względu na linię brzegową północnej Madery, droga ma wiele zakrętów, wąskie przejazdy, strome podjazdy i zjazdy, jest wytrzymała, powolna i … stara.

Jadąc pomiędzy Porto Moniz Sãom Vicente zobaczysz jednokierunkową drogę biegnącą wzdłuż oceanu Została zbudowana po II wojnie światowej. Od kilku lat droga ta jest zamknięta dla ruchu, ale wyobraź sobie, że kilkanaście lat temu odbywał się nią regularny ruch.

Zrób sobie przerwę i odwiedź naturalne baseny Porto Moniz, wodospad Véu da Noiva w Seixal, formacje skalne Ribeira da Janela lub tajemniczą Kaplicę Calhau w São Vicente. Dowiedz się, dlaczego ta droga została uznawana jest za jedną z najbardziej widowiskowych dróg na świecie.

Północna droga nadbrzeżna Madera

Paúl do Mar – Fajã da Ovelha (ER 223)

Jest to stosunkowo krótka droga, najciekawszy odcinek ma około 5 kilometrów długości. Jadąc z Paúl do Mar droga mocno wspina się pod górę, jadąc nią poczujesz jak jeszcze kilkanaście lat temu wyglądało podróżowanie autem po Maderze, jak niesamowicie rozwinęła się infrastruktura drogowa na wyspie. Jest to droga w starym stylu: wąska, kręta, stroma, ale oczaruje Cię widokami.

Po drodze jest kilka punktów widokowych z widokiem na Paúl do Mar i Ocean. Przejedziesz też przez dwa ręcznie wykute tunele. Moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych dróg na wyspie.

 

 
 

 

 

Ribeira Brava – Encumeada (ER 104 / ER228)

WOW! Taka reakcja najlepiej określa drogę, która przecina wspaniałą dolinę Encumeada.  Zatrzymaj się w Serra d’Água, aby zobaczyć Pico do Galo i słynne „poios”, czyli specyficzny sposób upraw ziemi na tarasach.

Ta droga była niegdyś główną bramą do São Vicente, łączącą południe z północnym wybrzeżem wyspy. Dzisiaj możesz także wybrać drogę przez tunel, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas w drodze, ale nie ma tego uroku …;)

Bica da Cana – Fonte do Bispo / Paúl da Serra (ER 110)

Na płaskowyżu Paula da Serra znajduje się niezwykła droga. Jest to najdłuższa droga bez zakrętów na Maderze. Bliżej Encumeady znajdują się odcinki drogi, gdzie elektrownie wiatrowe kontrastują z niebieskim niebem, które wydaje się nie mieć końca.

Rozkoszuj się krajobrazem i skorzystaj z okazji, aby zatrzymać się w Rabaçal lub Fanal, aby poznać tajemnicze drzewa w lesie Laurissilva lub wybrać się na wędrówkę jedną z tras turystycznych.

Droga Bica da Cana - Paul da Serra

Caniçal – Baía de Abra (ER 109)

Droga prowadzi przez obszar, który znacząco różni się od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Maderze – bezleśne jałowe krajobrazy. Jedź wzdłuż brzegu i odkryj punkty widokowe ze spektakularnymi widokami, takimi jak Pico Rosto. Droga kończy się w Zatoce Abra

Będąc w tym miejscu koniecznie wybierz się na wedrówkę trasą trekkingową Ponta de São Lourenço (PR 8) i ciesz się nurkowaniem w czystych wodach Cais do Sardinha.

© claude HERRADA

Poiso – Ribeiro Frio – Faial (ER 103)

Wyobraź sobie drogę biegnącą przez las cedrowy i wawrzynowy. Słońce nie przestaje patrzeć przez drzewa i wypełnia drogę cieniami, które zdają się tańczyć na każdym kroku.

Droga Poiso - Faial

Poiso – Pico Areeiro

Przed podróżą tą drogą upewnij się, że niebo jest czyste, jeśli jest mgliste nie będziesz w stanie w pełni docenić jej piękna. Jeśli chmury są nisko, jazda na wysokości 1818 metrów (Pico do Areeiro) jest jednym z najlepszych doświadczeń na Maderze.

Droga Poiso - Pico Areeiro

Zwiedzasz Maderę motocyklem?

Jeśli zwiedzasz Maderę motocyklem to przeczytaj artykuł o trasach motocyklowych najlepsze widokowe trasy na Maderze autorstwa Agaty z okiempecaczka.pl.