Proces produkcji wapna odgrywa ważną rolę historyczną w gminie São Vicente. Tak więc w Núcleo Museológico – Rota da Cal w Sítio dos Lameiros można zapoznać się z całym procesem między wydobyciem wapienia a jego wykorzystaniem po ugotowaniu.

Odwiedzający mają okazję wybrać się na 30-minutową wycieczkę, która łączy kamieniołomy wapienia z muzeum. Dokładnie tą trasą chodzili dawniej pracownicy pieca wapiennego, którzy transportowali drewno opałowe, wapień i wodę do pieca wapiennego.

Núcleo Museológico – Rota da Cal obejmuje dwa kamieniołomy wapienia, piec do wypalania wapna, zestaw skamieniałości sprzed ponad pięciu milionów lat i kilka nieruchomości wykorzystywanych do wspierania produkcji, a mianowicie tarasy, lewady i strych na siano.

Wewnątrz muzeum zwiedzający mają dostęp do wyjaśnienia procesu produkcji wapna, dopóki nie osiągnie on licznych zastosowań. W 2005 roku, ze względu na swoje znaczenie kulturowe i przyrodnicze, Rota da Cal została sklasyfikowana przez Rząd Regionalny Madery jako Regionalne Dziedzictwo Interesu Publicznego.

Sítio da Achada do Furtado do Barrinho Lameiros 9240-211 São Vicente;
Od wtorku do soboty: 10:00 – 17:00; Zamknięte: niedziela, poniedziałek i święta
(+351) 291 842 018