Usytuowany na wysokości 437 metrów punkt widokowy Pico Castelo oferuje jeden z najszerszych widoków na wyspę Porto Santo. Z tego punktu widokowego można zobaczyć część zatoki, centrum Vila Baleira i kilka wysepek otaczających wyspę, takich jak Ilhéu da Cal i Ilhéu de Cima.
 
Na szczycie tego szczytu znajdują się ślady małej fortecy zbudowanej w XVI wieku, aby bronić mieszkańców przed częstymi najazdami francuskich piratów. Na Pico Castelo znajduje sie popiersie Schiappa de Azevedo w hołdzie jednemu z mężczyzn odpowiedzialnych za sadzenie drzew na tym wzgórzu
 
Chociaż można do niego dojechać samochodem, dobrą alternatywą dla dotarcia do punktu widokowego Pico do Castelo jest spacer ścieżką Pico Castelo. Ta ścieżka zaczyna się w rejonie Camacha i biegnie wokół Pico do Facho, najwyższego szczytu na wyspie, na wysokości 516 metrów. Następnie przechodzi przez las sosnowy, aż w końcu dociera do punktu widokowego. W tym przypadku masz dwie alternatywy, krótszą ścieżkę o długości 3,2 km i dłuższą o długości 4,6 km.