Położenie geograficzne punktu widokowego Ponta do Rosto ma rzadką cechę: można stąd zobaczyć zarówno północne, jak i południowe wybrzeże Madery.
 
Położony na półwyspie São Lourenço punkt widokowy Ponta do Rosto pozwala cieszyć się krajobrazem zdominowanym przez strome przybrzeżne klify (bardzo istotne z geomorfologicznego punktu widzenia).
Ponadto obszar ten położony na wschodnim krańcu wyspy, zasługuje na szczególną uwagę ze względu na bogactwo flory i fauny.
 
Półpustynny klimat i ekspozycja na północne wiatry wyjaśniają niską roślinność i brak drzew, które można zobaczyć z Ponta do Rosto – krajobrazu kontrastującego z typowo zielonymi krajobrazami Madery. Obszar ten jest domem dla rzadkich roślin i zróżnicowanej fauny.
 
W tym rmiejscu warto zwrócić uwagę na jedną z największych kolonii mew w regionie oraz chronione ptaki morskie, takie jak burzyki Cory’ego i petrele Bulwera.
 
Oprócz tego różnorodnego naturalnego otoczenia, punkt widokowy Ponta do Rosto oferuje wyjątkową perspektywę na ogrom Atlantyku.
W pogodne dni można zobaczyć wyspę Porto Santo.