Między wspaniałymi plażami a najcieplejszym słońcem

Ponta do Sol jest malowniczą miejscowością o wiele mówiącej nazwie „Słoneczne Miejsce”.

Urocza promenada i kąpielisko (kamieniste) zachęca do korzystania ze słońca. Warte uwagi zabytki to kościół Nossa Senhora da Luz, znany z rzeźb i obrazów, oraz Lugar de Baixo Palace, pałac który charakteryzuje się romantycznym stylem.

Więcej radości czeka tutaj na amatorów nurkowania. U wybrzeży Ponta do Sol znajduje się wrak pogłębiarki Bowbelle.

Niezapomniane spacery i nurkowania

Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Madery Ponta do Sol znana jest z tego, że ogólnie cieszy się największą liczbą godzin słonecznych w roku. Jest to zatem miejsce bardzo cenione przez tych, którzy chcą cieszyć się słonecznymi dniami na plaży lub na kontakcie z przyrodą.

Oprócz turystyki reprezentuje, ważne jest znaczenie rolnictwa dla gminy. Uprawia się tutaj m.in banany i trzcinę cukrową. 
 

Gmina Ponta do Sol ma łączną powierzchnię 43,3 km² i około 8 200 mieszkańców. Oprócz Ponta do Sol w skład gminy wchodzą jeszcze: Canhas i Madalena do Mar.

To na terenie gminy Ponta do Sol znajduje się jedyny płaskowyż na Maderze. Mowa o Paulu da Serra, położonym na wysokości 1500 metrów n.p.m.

Paul da Serra

Dzięki naturalnemu krajobrazowi, Paul da Serra jest wyjątkowym punktem na mapie Maderze. Jest to największy płaskowyż górski w całym archipelagu. Jest to zatem jeden z najważniejszych (i nie do pominięcia) punktów w gminie Ponta do Sol.

Ze średnią wysokością 1500 metrów, Paul da Serra oferuje niesamowite widoki na szczyty górskie i głębokie doliny, które wyznaczają jego otoczenie.

W dni z dobrą widocznością można zobaczyć linię brzegową południowego i północnego wybrzeża. Krajobraz jest jednak zdominowany przez odcienie zieleni.

Na tym obszarze możemy znaleźć wiele skupisk rodzimej roślinności. Flora obejmuje gatunki endemiczne, charakterystyczne dla centralnego masywu górskiego. Tak jest na przykład w przypadku tymianku (Thymus micans). Paul da Serra jest także domem dla ważnych gatunków dzikich zwierząt, zwłaszcza ptaków.