Wulkaniczne baseny, mistyczne lasy i zapierające dech w piersiach krajobrazy

Porto Moniz to coś więcej niż miasteczko – to kurort, słynący z niezwykłych skalnych basenów – Piscinas Naturais, widoków roztaczających się na północne wybrzeże wyspy oraz fal Atlantyku roztrzaskujących się o klify. Porto Moniz zawdzięcza swoją nazwę Francisco Moniz, poślubił on wnuczkę Gonçalves Zarco i nazwał port swoim nazwiskiem.

Fotogeniczna okolica

Położone na skrajnej północy Madery, Porto Moniz to gmina, która cechuje się niesamowicie pięknymi krajobrazami. Pomiędzy imponującymi górami i spokojną powierzchnią oceanu, gmina Porto Moniz olśniewa również urokiem malowniczych miejscowości.

Cały ten region jest głęboko naznaczony botaniczną różnorodnością lasu Laurissilva, który konfrontuje się z imponującym oceanem, poprzez grzbiety, klify i zatoczki. Morze ma szczególny wpływ na gminę Porto Moniz. Od początku istnienia mieszkańcy Porto Moniz utrzymywali się z rybołówstwa, które nadal jest ważnym czynnikiem w lokalnej gospodarce. Ten związek z morzem jest również widoczny podczas corocznych imprez, takich jak „Tydzień Morza Porto Moniz”. To, największe wydarzenie kulturalne, rekreacyjne i sportowe w gminie, które skupiają się na aktywnościach związanych z morzem: zawody kajakowe, zawody wędkarskie ale także wystawy gastronomiczne. Nie można mówić o Porto Moniz, nie wspominając o naturalnych basenach w skałach wulkanicznych.

Baseny naturalne

Baseny naturalne w Porto Moniz uważane są za jedną z głównych atrakcji północnego wybrzeża Madery a nawet całej wyspy.

Są pochodzenia wulkanicznego, powstały na skutek zastygania lawy wpadającej do Oceanu. Ich budowa pozwala na ciągłą wymianę wody, dzięki czemu jest uważana za najczystsza na wyspie.

Las Fanal

Las wawrzynowy w Fanal to jedno z tych miejsc na wyspie, które trzeba zobaczyć. Sceneria zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. W południe może byc skąpany w słońcy, a rano lub wieczorem pokryty mgłą – co dodaje uroku.

Drzewa w tym miejscu są jednymi z najlepiej zachowanych okazów lasu laurowego. Są też fantazyjnie powyginane, co z pewnością spodoba się osobom, które szukają nieszablonowych scenerii do fotografii.