Punkt widokowy Balcões to fantastyczne miejsce z którego roztacza się szeroki widok na dolinę Ribeira da Metade. Jest to widok o monumentalnych proporcjach, zdominowany przez las Laurissilva.
 
W dni z dobrą widocznością można zobaczyć centralny masyw górski wyspy, gdzie wyróżniają się Pico do Areeiro, Pico das Torres i Pico Ruivo.
Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na Penha d’Águia, swoistą formację geologiczną.
 
Aby dotrzeć do punktu widokowego Balcões, należy wybrać się krótkim szlakiem o długości 1,5 km.
Vereda dos Balcões zaczyna się w Ribeiro Frio, a następnie podąża za Levada da Serra do Faial, przecinając typowe gęste lasy Laurissilva.
Wrażenia z wędrówek upiększa egzotyczna roślinność.
 
Punkt widokowy Balcões jest idealnym miejscem do kontaktu z gatunkami drzew endemicznych dla Madery, z rodziny Lauraceae, takimi jak drzewo laurowe (Laurus novocanariensis), Til (Ocotea foetens), mahoń maderski (Persea indica) lub drzewo konwalii (Clethra arborea).
Oprócz tego istnieją również egzotyczne gatunki drzew liściastych, takie jak dąb (Quercus robur) i klon (Platanus x acerifolia).
 
Wreszcie, punkt widokowy Balcões oferuje możliwość spotkania (a czasem nawet interakcji) z niektórymi gatunkami ptaków, takimi jak endemiczna zięba (Fringila Coelebs madeirensis).