Monte kojarzy się z kilkoma atrakcjami, jednak „jazda na sankach” jest z pewnością najbardziej oryginalną! Początkowo sanie stanowiły szybki środek transportu do Funchal dla ludzi mieszkających na Monte, pojawiły się około 1850 roku.

Pomimo upływu lat i rozwoju innych środków transportu jak choćby kolejki linowej, sanie są używane do dnia dzisiejszego. Co więcej przyciągają tysiące turystów każdego roku, którzy chcą wziąć udział w tym ekscytującym zjeździe z dużą prędkością wąskimi, krętymi uliczkami do Funchal.

Te dwumiejscowe sanki wiklinowe ślizgają się na drewnianych płozach, popychane i kierowane przez dwóch mężczyzn (carreiros), którzy ubrani są w tradycyjne biały bawełniany strój, słomkowy kapelusz i buty z gumową podeszwą, które służą jako hamulce.

Zjazd trwa około 10 minut, a trasa ma około 2 km długości. Podczas zjazdu sanie osiągają prędkość 48 km/h. Pełen przygód staroświecki a jednocześnie bezpieczny „tor saneczkowy” jest doskonałym kontrastem do nowoczesnej kolejki linowej prowadzącej do Monte.

Trasa zaczyna się w Monte pod schodami prowadzącymi do kościoła Nossa Senhora do Monte, koniec trasy znajduje się w Livramento, Caminho do Monte 82/84, skąd do centrum Funchal można dostać się autobusem 19.

Carreiros do Monte

Sítio da Igreja, Monte Sítio da Igreja, Monte
Telefon: 291 783919
www.carreirosdomonte.com