Między rezerwatami przyrody a wielowiekowymi tradycjami

Można powiedzieć, że każdy kto odwiedza Maderę pierwszy kontakt z wyspą ma właśnie w Santa Cruz. Dzieje się tak z prostej przyczyny, znajduje się tutaj lotnisko

Miejscowość znana jest przede wszystkim z możliwości zażywania kąpieli. Praia das Palmeiras to najsłynniejsze miejsce kąpielowe,  ale znajduje się tutaj także nowy kompleks kąpielowy w pobliżu Ribeira da Boaventura z basenami, tarasami do opalania, spa i częścią restauracyjną. Pomiędzy strefą żeglarską a basenami znajduje się mała zatoczka, umożliwiająca bezpieczny dostęp do morza. Dla miłośników otwartego morza, w pobliżu ujścia rzeki znajduje się przystań przy molo.

Połączenie morza i natury

Międzynarodowe lotnisko Cristiano Ronaldo znajduje się w Santa Cruz i wita podróżnych krajobrazem zdominowanym przez żywe odcienie oceanu z jednej strony i góry z drugiej.

Ta gmina na wschodnim wybrzeżu Madery znajduje się 18 km od Funchal, stolicy archipelagu. Jej historia sięga XV wieku, kiedy wyspa została odkryta. João Gonçalves Zarco znalazł stare cedry wśród gęstych drzew pokrywających okolicę i zlecił wykonanie krzyża, chrzcząc w ten sposób to miejsce.

Jest to jedna z najstarszych osad w całym archipelagu. Obecnie gmina Santa Cruz liczy około 43 000 mieszkańców, rozmieszczonych w pięciu miejscowościach: Camacha, Caniço, Gaula, Santo António da Serra i Santa Cruz.

Camacha

Parafia Camacha to miejsce pełne historii i zwyczajów. Należący do gminy Santa Cruz, znajduje się na wysokości około 700 metrów i cieszy się unikalnymi cechami wiejskiej wyspy.

Cicha i malownicza Camacha znana jest z podtrzymywania wielu starożytnych zwyczajów i tradycji. Rękodzieło, zwłaszcza wiklinarstwo, przyczyniło się w dużej mierze do powstania unikalnego przemysłu na świecie, a w złotych latach produkcji Camacha była nawet w ustach świata, eksportując piękne i ręcznie robione wyroby wikliny na różne kontynenty.

Garajau

Wyobraź sobie miejsce, w którym wdzięk gatunków morskich, wszystkich kolorów, rozmiarów i kształtów, łączy się z niezwykłym krajobrazem, naznaczonym jasnością wód Atlantyku. Tak możemy opisać rezerwat przyrody Garajau, położony w gminie Santa Cruz, na południowym wybrzeżu Madery.

Utworzony w 1986 roku, aby zapobiec pustynnieniu dna morskiego, rezerwat przyrody Garajau stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc archipelagu dla miłośników przyrody. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.