Pomiędzy naturą i tradycją

Santana znana jest głównie z tradycyjnych trójkątnych domków krytych strzechą. Można je zobaczyć w całej miejscowości. Nieopodal Santany znajduje się Parque Florestal das Queimadas, który jest doskonałym miejscem do obserwowania charakterystycznego bogactwa biologicznego lasu Laurissilva.
 

Dziecictwo przyrodnicze i kulturowe

„Casinhas de Santana” zwane też Casas da Santana to ikony powszechnie znane w kraju (i poza nim) ze względu na szczególne piękno ich stylu architektonicznego. Z trójkątnym kształtem i pokryte strzechą, są największym symbolem gminy a nawet całej wyspy.
W rzeczywistości te typowe domy są odzwierciedleniem izolacji tego miejsca, do którego przez długi czas trudno było dotrzeć drogą lądową i morską.
 
Zachowanie unikalnych cech kulturowych, w wyniku tej indywidualności, stało się dziedzictwem o ogromnej wartości dla Santany, która liczy około 8 800 mieszkańców.
 
Obszar o powierzchni 96,2 km² obejmuje sześć parafii: Arco de São Jorge, Faial, Ilha, Santana, São Jorge i São Roque do Faial. To tutaj można odwiedzić interesujące miejsca, takie jak park rozrywki Madera, rezerwat przyrody Rocha do Navio i najwyższa góra archipelagu, Pico Ruivo.
Santana została wyróżniony przez UNESCO mianem „Rezerwat Biosfery” w 2011 roku. Jest to zatem idealne miejsce do kontemplacji bogatego i pieczołowicie zachowanego dziedzictwa przyrodniczego. W tym celu nie ma nic lepszego niż poznanie szlaków turystycznych Biosfery, które mają łączną długość ponad 120 km.