Położony w malowniczej miejscowości Porto Moniz, na północnym wybrzeżu Madery, Fort São João Baptista jest jednym z najbardziej cenionych miejsc przez odwiedzających ten region. Nie tylko ze względu na jego historyczne znaczenie, ale także dlatego, że jest obecnie miejscem gdzie znajduje się Madeira Aquarium.

Fort São João Baptista jest repliką starej fortyfikacji, pochodzącej z 1730 roku. W 1998 roku Rada Miasta Porto do Moniz podjęła decyzję o zebraniu ruin tej struktury obronnej, a dwa lata później rozpoczęto prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie tego, co pozostało ze starych murów zewnętrznych i ponowne wykorzystanie istniejącego kamienia w tym miejscu do rekonstrukcji oryginalnej XVIII wiecznej konstrukcji.

Fort ten został zbudowany z zamiarem ochrony miasta Porto de Moniz przed częstymi atakami i grabieżami dokonywanymi przez piratów w tym czasie. Dziś jednak Fort São João Baptista odgrywa zupełnie inną rolę.

To tutaj znajduje się Aquarium da Madeira, na które składa się 12 zbiorników wystawowych, w tym jeden z około 500 000 litrów słonej wody. Współistnieje tu ponad 90 rodzimych gatunków, reprezentujących różnorodność siedlisk morskich Madery.