Kraina dolin, winnic i lasu Laurissilva

São Vicente jest niezwykle zadbaną wioską, z brukowanymi uliczkami i dużym kościołem.

Kupiliśmy w tutejszym sklepie wyśmienite wina, jak się później okazało jest to drugie po Câmara de Lobos miejsce gdzie produkuje się ten szlachetny trunek.

Niewątpliwie największą atrakcją jest Grutas de São Vicente / Centro do Vulcanismo – zespół jaskiń oraz centrum wulkanologiczne znajdujące się na południe od São Vicente – osoby, które chcą zobaczyć „coś oryginalnego” powinny zaplanować sobie wizytę w tym miejscu. Podczas wycieczki z przewodnikiem przejdziemy się jaskiniami a w dalszej części posłuchamy o budowie geologicznej wyspy a film 3D zabierze nas w podróż do przeszłości.

Roślinność, jaskinie wulkaniczne i malownicze wioski

Gmina São Vicente jest domem dla rozległego obszaru Laurissilva, najcenniejszego skarbu naturalnego archipelagu.
 

Różnorodność flory i fauny tego lasu, a także jego stan ochrony, sprawiają, że gmina São Vicente jest jednym z najbardziej uprzywilejowanych miejsc do kontaktu z przyrodą Madery poprzez liczne szlaki turystyczne – często z oceanem jako tłem.
 
Zielone krajobrazy tego regionu są również oznaczone odciskiem sił wulkanicznych i erozją jego zboczy. Tutaj można odwiedzić słynne jaskinie wulkaniczne, powstałe 890 tysięcy lat temu. Dlatego istnieje wiele powodów, aby przyjechać i odkryć gminę São Vicente.
 
Innym z najbardziej reprezentatywnych punktów zainteresowania w gminie São Vicente jest mała i osobliwa kaplica zbudowana wewnątrz bazaltowej skały, nad morzem. Kaplica São Vicente lub Calhau jest symbolicznym odzwierciedleniem głębokiego związku tego regionu z wiarą, ale także stałej obecności skał wulkanicznych.
 
Gmina liczy obecnie około 6000 mieszkańców, rozmieszczonych w trzech parafiach: Boaventura, Ponta Delgada i São Vicente. Rozciąga się na powierzchni 78,70 km², gdzie dominuje bujny las.

Ponta Delgada

„Smukły kraniec lądu, znikający w morzu”: tak Gaspar Frutuoso, historyk i kapłan z XVI wieku, wyjaśnia w swoim dziele „Saudades da Terra” nazwę „Ponta Delgada”. Początki tej miejscowości, tak naznaczonej morzem, sięgają 1552 roku.
 
Ze względu na żyznośc okolicznych gleb, rejon jest pełen zielonych naturalnych krajobrazów, a w Ponta Delgada nie brakuje rzeczy do odwiedzenia.
 
W bardziej słoneczne dni Complexo Balnear da Ponta Delgada przyciąga  wielu ludzi z całej wyspy. To samo dzieje się w pierwszy weekend września, podczas wielkiego festiwalu ku czci Najświętszego Sakramentu, znanego jako „Arraial do Bom Jesus”.

Boaventura

Boaventura to mała i spokojna miejscowość, która znajduje się w górzystej,zielonej okolicy. W rzeczywistości jest uważana za prawdziwe naturalne sanktuarium, w którym piękno dolin rozdartych wieloma ciekami wodnymi zamienia tę przestrzeń w małą odizolowaną oazę. Jeśli szukasz przeważnie spokojnego miejsca, znalazłeś je.
 
W okolicy Boaventura znajdziesz kilka lewad pochodzących z Ribeira dos Moinhos. Wśród nich są Achada Grande, Levada Grande, która nawadnianiają Ponta Delgada, Faias, Achada dos Alves e Pastel i Achada lub Serrão. Można tu również podziwiać bazaltowe struktury o ciekawych kształtach, takie jak „komin” lub „Carapita”.