Trasy trekkingowe

Trasy trekkingowe na Maderze i Porto Santo są niezwykle ciekawe i dostarczają dużo satysfakcji. Każdy turysta znajdzie w trasach (veredach i lewadach) wyzwanie, jak również miłą niespodziankę. Większość tras przechodzi przez góry w sercu natury – przecinają wyspę, masy skał bazaltowych, zabierają turystów w rzadki naturalny świat. Wzdłuż tych kanałów nawadniających natkniesz się na gatunki fauny i flory, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie, m.in. w tradycyjnych lasach Madery Laurissilva, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy levadas, vereda i caminho. Levadas (lewada) w głównej mierze wykorzystywana jest do transportu wody z wyższych części wyspy do części niżej położonych, charakterystyczna dla lewad jest wąska ścieżka biegnąca wzdłuż, która służy do kontrolowania stanu lewad. Natomiast vereda to szeroka ścieżka, która jest o wiele wygodniejsza od lewad. Z kolei caminho to aleja często brukowana, jest z pewnością najwygodniejsza do poznawania Madery pieszo, ale nie dostarcza tylu wrażeń co dwie pozostałe.

Na początek dowiedz się jak przygotować się do wędrówki trasami turystycznymi. Mając podstawową wiedzę o maderskich trasach  możesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi tras turystycznych. Po takim przygotowaniu zapraszamy do dalszej części artykułu gdzie znajdziesz opisy poszczególnych tras.

Południowe wybrzeże

Większość szlaków turystycznych wzdłuż południowego wybrzeża gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki na Funchal i zapewnia chwile spotkania z przyrodą wyspy. Odkryj i podążaj za nimi.

Wędrówki na Maderze to możliwość odkrywania i interakcji z przyrodą, zawsze mając oko na to, ile jest do odkrycia. Ogromna różnorodność krajobrazów na tych dwóch wyspach zaskakuje.

Wschodnie wybrzeże

Charakterystyka morfologiczna Madery i jej sieć szlaków sprawiają, że można spacerować po miejscach o zróżnicowanym otoczeniu, na terenach nadmorskich i leśnych. Odkryj szlaki wschodniego wybrzeża.

Znajdziesz tutaj trasy o zróżnicowanym poziomie trudnośći. Oznacza to, że każdy, w każdym wieku, może doświadczyć odkrywania szlaków i lewad.

Zachodnie wybrzeże

Zachodnie wybrzeże Madery kryje jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów ze szlakami i trasami przeznaczonymi zarówno dla tych, którzy chcą po prostu spacerować, jak i dla tych, którzy szukają odrobiny przygody. Eksploruj je.

Jeśli wybierasz się na wędrówkę trekkingową pamiętaj, żeby robić to bezpiecznie. Musisz mieć odpowiednie ubranie oraz zapoasy wody oraz żywności.

Ponadto podczas wędrówek  obowiązują podstawowe zasady postępowania: nie schodź ze szlaku i szanuj faunę i florę.

Na Maderze są dziesiątki szlaków, setki kilometrów i niezliczone krajobrazy, którymi można się cieszyć podczas wędrówek po Maderze.

Porto Santo

Porto Santo, które okazuje się być czymś więcej niż tylko miejscem do plażowania, są tutaj też szczyty, które można zwiedzać ścieżkami i szlakami turystycznymi poprzecinanymi punktami widokowymi z niezrównanymi widokami. Odkryj je!

Główne trasy trekkingowe mają przedrostek PR, jest ich około 30. Są one rekomendowane do trekkingu na wyspie.

Poza tymi trasami jest jeszcze dziesiątki innych, niemniej cieakwych tras trekkingowych.

Zanim wybierzesz poznaj je!