Ten energiczny spacer zaczyna się na grzbiecie tuż pod najwyższym szczytem – Pico Ruivo, i prowadzi na zachód, nad strome, zalesione stoki do przełęczy w Encumeada.

Idąc od Achada do Teixeira wzdłuż ścieżki PR 1.2 – Pico Ruivo prowadziącej do schroniska Pico Ruivo, znajdziesz znaki wskazujące trasy: PR 1 – Pico Areeiro, prowadzi do drugiego co do wysokości szczytu na Maderze (1817m) i PR 1.1 – Ilha, która schodzi do gminy Ilha. Początek szlaku na Encumeada zaczyna się kilka metrów powyżej schroniska Pico Ruivo.

Na szlaku oznaczono podejścia i zejścia, problemem mogą być wiatry wiejące na wysokości między 1800 a 1000 metrów, aż do Encumeady.

Na wędrowców czekają niezwykle piękne krajobrazy po przekroczeniu dwóch typów ekosystemów, które są częścią europejskiej sieci terenów – sieci Natura 2000: Masyw Centralny i las Laurisilva.

W miarę postępów szlaku, mijamy wulkaniczne urwiska, które są charakterystyczne na poziomach powyżej 1400m oraz dla gatunków lasu Laurisilva, takich jak stinklaurel (Ocotea foetens), lub drzew: wawrzyn (azorica Laurus); konwalie (Clethra arborea); endemiczny szkałak, kruszyna (glandulosa Rhamnus); dumy Madery (candivcans Echium) a także bardzo rzadki storczyk maderski (Dactylorhiza foliosa) i chryzantema Manadona (pinnatifidum Argyranthemum).

Na trasie znajdują się liczne jaskinie (Furnas), takie jak Furna da Lapa da Cadela, które w dawnych czasach służyły jako schronienie dla ludzi, którzy przechodzili obok, podczas wędrówki na wrzosowiska.

Od skrzyżowania Boca das Torrinhas można zobaczyć majestatyczne doliny Curral das Freiras. Niedaleko Encumeady wzrasta poczucie że jest się w środku wyspy, pojawia się emocjonująca kontemplacja krajobrazów na południowym stoku (Serra d’Água), jak również w dolinie São Vicente na północy.

Szczegóły

Odległość: 11,2 km;
Czas: 6h;
Najwyższy punkt: 1761 m;
Najniższy punkt: 1000 m;
Start: Schronisko przy Pico Ruivo;
Zakończenie: Encumeada;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni