Wodospad „Garganta Funda” jest miejscem, które pokazuje wspaniałość klifów i doskonałe połączenie dróg wodnych, które biegną do Oceanu Atlantyckiego, które są głównym punktem na tej trasie.

Trasa jest krótka i nie jest zbyt popularna być może z tego względu, że jest trochę na uboczu i w niektórych miejscach ścieżka zarosła otaczającą roślinnością. Ponieważ jest to krótki spacer polecamy spojojna wedrówkę, pozwalającą w pełni wykorzystać urocze widoki na spokojną wioskę i tereny rolnicze.

Podobnie jak w większości wyższych rejonów Calheta, dominującymi cechami Ponta do Pargo są cisza i spokój. Wędrując tą trasą spotkasz ślady porzuconych palheirach (obory / stodoły) a nawet ich rekonstrukcje. Zostały one dobrze wykorzystane przez mieszkańców oraz przez wielu turystów odwiedzających Calhetę. W ostatnich latach budynki te przebudowano na domy.

Wodospad Garganta Funda (głębokie gardło) zasługuje na chwilę kontemplacji, podobnie jak Ocean Atlantycki, który uzupełnia scenerię. Po lewej stronie widać latarnię morską i surową linię brzegową na południowym zachodzie Madery.

Szczegóły

Odległość: 1,2 km;
Czas: 45m;
Najwyższy punkt: 423 m;
Najniższy punkt: 343 m;
Start:Caminho do Pedregal
Zakończenie: Caminho do Pedregal
Autobus: Rodoeste 80;
Poziom trudności: łatwy