Trasa rozpoczyna się na punkcie widokowym Portela, ze wspaniałym widokiem na północne wybrzeże Madery. Następnie prowadzi do Machico, wije się przez pasmo górskie, gdzie znajduje się najlepszy obszar lasu Laurissilva, w południowej części wyspy, który znajduje się w europejskiej sieci obszarów o znaczeniu wspólnotowym – sieci Natura 2000.

Trasa rozpoczyna się od punktu widokowego Portela, skąd mamy wspaniały widok na Porto da Cruz i gminę Faial, który jest zdominowany przez skały z Penha d’Águia. Wyprawa rozpoczyna się na drodze leśnej wzdłuż gór Funduras górskich, a dopiero później biegnie przez las Laurissilva. Następnie szlak przecina „Casa das Funduras” budynek, który wspiera działalność leśnictwa. W tym momencie możesz zdecydować się na spacer do punktu widokowego Larano, gdzie można zobaczyć piękny widok na zatokę miasta Machico. Obszar ten znajduje się w europejskiej sieci obszarów chronionych – Natura 2000. Trasa kończy się w wiosce Maroços, przekraczając tradycyjne tarasowe pola, które są tak typowe dla krajobrazu rolniczego Madery.

Rodzimy las Madery – las Laurisilva występuje głównie w północnej części wyspy. Jest przystosowany do wilgotności powyżej 85% i występuje na wysokości pomiędzy 400 a 1300 metrów nad poziomem morza. Spośród głównych drzew wchodzących w jego skład znajdują się: z rodziny Lauraceae: wawrzyn (Laurus azorica), stinklaurel (foetens Ocotea), avokado/smaczliwka (Persea indica), a rzadziej (Apollonias barbujana). Można również znaleźć inne drzewa wśród nich konwalie(Clethra arborea), ostrokrzew (Ilex perado ssp. perado), wawrzyn (Picconia excelsa), (Pittosporum coriaceum i Visnea mocanera), kruszyna(Rhamnus glandulosa).

Ten naturalny las jest bardzo ważny dla równowagi ekologicznej na wyspie, ponieważ jest to główne wsparcie dla endemicznych gatunków flory i fauny. W tej chwili obejmuje obszar ponad 15000 hektarów. Jest znany w świecie jako najlepiej zachowany las Laurissilva. Został uznany za pomnik przyrody UNESCO w grudniu 1999 roku.

Jest to pasmo górskie, z najlepiej zachowanym lasem Laurisilva w południowej części wyspy. Ten wyjątkowy las odgrywa ważną rolę, jako „producent wody”, poprzez jego zdolność do zatrzymywania wody z mgły (ukryte opady). Zjawisko to jest bardzo oczywiste na tym terenie, podobnie jak nagłe zmiany pogody często występujące w ciągu dnia. Powietrze „przypływa” z północy i jest pełne wody, zmuszone do wznoszenia na północ gór i tworzenia mgły, która opada na południu. Las ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania źródeł na terenie gminy Machico.

Po drugiej stronie doliny widać pole golfowe w Santo da Serra. Na horyzoncie widać Ilhas Desertas (Wyspy Pustynne), jak i zarys najwyższych szczytów na wyspie (Pico Ruivo i Pico Areeiro). Na punkcie widokowym Portela jest połączenie z PR10 – lewadą do Ribeiro Frio.

Szczegóły

Odległość: 8,7 km;
Czas: 3h;
Najwyższy punkt: 605 m;
Najniższy punkt: 175 m;
Start: Miradouro da Portela (punkt widokowy Portela);
Zakończenie: Maroços;
Autobus: SAM: 20, 53;
Poziom trudności: łatwy