Vereda do Burro to wędrówka łącząca Pico do Areeiro z centrum recepcyjnym Parku Ekologicznego Funchal, prowadząca przez obszary z roślinnością i typową dla wyżyn Madery. 

Kolejną atrakcją jest krajobraz Poço da Neve, unikalna konstrukcja dziedzictwa regionalnego. Na końcu trasy pozostaje nam eksploracja doliny Ribeira das Cales. Oferuje ona obserwację rodzimej roślinności otaczającej jej brzegi oraz dostęp do małych wodospadów i lagun będących częścią cieku wodnego.
 
Górny kodcinek trasy ma 1805 metrów wysokości, tuż poniżej szczytu Pico do Areeiro (1818 metrów), który jest trzecim najwyższym punktem na wyspie. Na początku szlaku możemy zobaczyć szeroki widok na dolinę Ribeira do Cidrão, która łączy się w Curral das Freiras z Ribeira dos Socorridos, a także zachodniego masywu górskiego Madery, gdzie wyróżnia się płaskowyż Paul da Serra.
 
Poço da Neve to kolejny punkt do odwiedzenia, około 1,7 km po rozpoczęciu wędrówki. Jest to zbiornik z 1813 r., niegdyś używany do przechowywania śniegu i gradu, które sporadycznie spadały w najwyższych partiach wyspy. Lód był używany w szpitalach, hotelach i do produkcji lodów do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to na Maderze pojawili się pierwsi producenci lodu.  
 
Kontynuacja szlaku do początku Ribeira das Cales jest okazją do obserwacji gatunków charakterystycznych dla tej wysokości, niektórych bardzo rzadkich wśród flory Maderyjskiej, takich jak jarzębina, Sorbus madeirensis, lub częściej, jak wrzos, Erica platycodon i Erica arbórea, Koronka, Vaccinium padifolium i niektóre drzewa, takie jak perado, Ilex perado i wawrzyn Laurus novocanariensis. Na tych obszarach łatwo zaobserwować kilka ptaków wróblowych, z których najczęstsze to Anthus berthelotti madeirenss i bis-bis, Regulus madeirensis.  
 
Dolina Ribeira das Cales to kolejne odkrycie tej trasy, która na przemian prowadzi między lewym i prawym brzegiem, aż do podejścia do centrum przyjęć Parku Ekologicznego Funchal.

Szczegóły

Odległość: 7,2 km;
Czas: 2h 40m;
Najwyższy punkt: 1805 m;
Najniższy punkt: 1130 m;
Start: Pico Areeiro;
Zakończenie: Ribeira das Cales;
Autobus: brak;
Poziom trudności: łatwy