Trasa Vereda do Fanal rozpoczyna się w pobliżu drogi ER 209 na płaskowyżu Paul da Serra, a kończy w pobliżu posterunku straży leśnej w Fanal. Trasa ta łączy się z innymi drogami, umożliwiając dostęp do gminy Ribeira da Janela przez szlaki PR 14 Levada dos Cedros i PR 15 Vereda da Ribeira da Janela.

Trasa ta włączona jest w obszar lasu Laurissilva, sklasyfikowanego jako Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze UNESCO, a od grudnia 1999 r. członkiem Europejskiej Sieci terenów ważnych dla Wspólnoty – Natura 2000. Wędrując obszarem znanym jako „Fio” można docenić to, co pozostało z pomysłowego urządzenia – lin stalowych, które rozciągają się w dół wzgórza do gminy Chão da Ribeira.

Urządzenie to używane było w przeszłości do przewozu drewna i krzewów zebranych w lesie od Fanal, aż do Chão da Ribeira. Znalazło zastosowanie w działalności rolniczej przez mieszkańców Seixal. Ciesz się wspaniałym obszarem Fanal, małym kraterem wulkanu, który może służyć do odpoczynku w Parku Przyrodniczym Madery. Piękno tego regionu leży nie tylko w lesie drzew Ocofea foefens (Til), z których większość rosła przed odkryciem Madery, ale także w spektakularnych krajobrazach.

Szczegóły

Odległość: 10,8 km;
Czas: 4h;
Najwyższy punkt: 1420 m;
Najniższy punkt: 1130 m;
Start: E.R. 209 Assobiadores;
Zakończenie: E.R 209 Fanal;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni