Trasa wiedzie przez unikalne formacje skalne, strome jak spacery na Maderze, do 460 metrów. Szczyt okryty jest cyprysami, można tu znaleźć większość roślin endemicznych na wyspie Porto Santo. Obszar ten jest również częścią sieci Natura 2000.

Szlak rozpoczyna się na drodze ER111, a po drodze na szczyt Pico Branco natkniemy się na ogromne formacje pryzmatyczne, w których wykuta jest ścieżka. Nazywana jest Rocha Quebrada.

Największe wejście spaceru odbywa się wzdłuż ogrodzenia, staje się ono podobne do niektórych spacerów na Maderze, wspinaczka kończy się w szczelinie skalnej na Crista do Cabeço.

Trasa wiedzie przez tereny gdzie dominuje cyprys (macrocarpa Cupressus), do momentu gdy wędrowiec znajdzie rozwidlenie, w prawo do Terra Cha i po lewej stronie Pico Branco, drugi najwyższy szczyt na Porto Santo. Jest to nazwa nadana ze względu na białą kolumnę skalną, gdzie było dużo barwiących chwastów (urzela), które były eksportowane z Porto Santo a następnie używane do produkcji barwników.

Pico Branco i Terra Cha są częścią europejskiej sieci wspólnotowej interesujących miejsc – sieci Natura 2000, dyrektywy siedliskowej, z powodu flory i fauny endemicznych okazów (przyziemnych skorupiaków – ślimaki).

Jest to jedyne miejsce na Porto Santo, z największą ilością miejscowych gatunków flory, głównie dlatego, że znajdują się w trudnych obszarach – trudno dostępnych stokach, jeśli w ogóle dostępnych. Lokalna roślinność składa się głównie z ziół i krzewów.

Można tu znaleźć dwie istotne odmiany ptaków morskich, a mianowicie burzyka żółtodziobego (Calonectris diomedea borealis) i rybitwę rzeczną (Sterna hirundo). W Terra Cha jest niedawno odnowiony biały kamienny dom, który służy propagowaniu roślin endemicznych, w celu przywrócenia ich do środowiska oraz do badań naukowych.

Poniżej Terra Cha, znajduje się jaskinia o nazwie Furna dos Homiziados. To była stara przystań dla bandytów, gdzie według tradycji, kilka osób znalazło schronienie przed wymiarem sprawiedliwości lub przed pirackimi napadami z Algierii. Legenda mówi, że podczas jednej z takich nagłych sytuacji dach zwalił się, grzebiąc wszystkich, którzy tam byli.

Różne naturalne punkty widokowe na tym szlaku pozwalają zobaczyć piechurowi wiele na Porto Santo: Serra de Dentro, Pico do Concelho, Ilhéu de Cima, Pico do Maçarico, Portela, Rocha de Nossa Senhora, miasto, część plaży, Pico Ana Ferreira, Espigão dos Morenos do Calheta i Ilhéu de Baixo.

Trasa ta została zbudowana w celu transportu na mułach mułów ładunku, jęczmienia uprawianego przez mieszkańców w Terra Cha.

Wracamy tą sama drogą.

Szczegóły

Odległość: 2,7 km;
Czas: 1h 30m;
Najwyższy punkt: 450 m;
Najniższy punkt: 184 m;
Start:E.R. 111 – Serra de Dentro;
Zakończenie: Terra Chã;
Autobus: brak;
Poziom trudności: średni