W zasadzie od początku istnienia strony pojawiały się pytania dotyczące wynajmu samochodu na Maderze. W pytaniach, które przesyłacie mailem, czy na Facebooku pojawiają się kwestie tego jaką wypożyczalnie wybrać, jakiego auta szukać, na co zwracać uwagę.

W tym poradniku postaram się wyjaśnić wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące wynajmu samochodów czyli gdzie szukać wypożyczalni i na co zwracać uwagę podczas przeszukiwania ofert.

Zacznę od tego, że moje doświadczenia z wypożyczalniami samochodów nie ograniczają się tylko do Madery, auta różnego typu wypożyczałem w kilku krajach, prywatnie oraz służbowo. Jak dotąd nie mam żadnych przykrych doświadczeń w postaci dodatkowych opłat, które doliczano mi do rachunku czy też kwestionowania stanu pojazdu po jego zwróceniu do firmy wynajmującej.

Wiele informacji zawartych w przewodniku z powodzeniem można wykorzystać podczas rezerwacji samochodu w dowolnym miejscu na świecie.

W tekście znajdują się linki prowadzące do stron naszych Partnerów. Jeśli kupisz produkt lub usługę za pomocą tych linków mogę za to otrzymać prowizję. Ty nie ponosisz w związku z tym żadnych kosztów.

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na Maderze?

Madera jest dosyć specyficzną wyspą, są miejsca które są świetnie skomunikowane, a są takie gdzie dojechać można tylko samochodem ewentualnie taksówką. Takim miejscem jest Rabaçal, gdzie swój początek ma kilka popularnych lewad a przejazd taksówką z Funchal – Rabaçal – Funchal może nas kosztować nawet 40 euro.

Na plus wynajmu samochodu przemawia:

Na minus wynajmu samochodu można zaliczyć:

Gdzie znaleźć dobrą ofertę wypożyczenia samochodu?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarek. Wiele z wyszukiwarek ma w swojej ofercie nie tylko wynajem aut, ale też możliwość rezerwacji hoteli czy biletów lotniczych. Jeśli nie korzystasz z biura podróży taka łączona oferta może znacznie obniżyć cenę.

Moje doświadczenie

Na przestrzeni kilkunastu lat odwiedzania Madery korzystałem z różnych rozwiązań podczas wynajmu samochodu, były to lokalne wypożyczalnie oraz prównywarki. Podczas ostatnich wizyt na Maderze zawsze wynajmowałem auta bezpośrednio z lokalnych wypożyczalni. Pierwszym wyborem jest dobrze mi znana wypożyczalnia Autocanhas. Niewątpliwym atutem tej wypożyczalni jest brak kaucji, płacisz kartą lub gotówką przy odbiorze auta,  odbierasz i zwracasz auto w dogodnym dla Ciebie miejscu na wyspie, nie ma problemu z odbiorem i zwrotem auta w nocy na lotnisku, w cenie jest ubezpieczenie – można dokupić jedynie ubezpieczenie kół i lusterek.

Jeśli zdecydujesz się na tą wypożyczalnię to w ostatnim – czwartym kroku rezerwacji – użyj kuponu odkryjmadere i dostaniesz 5% rabatu od całej kwoty.

Wcześniej szukałem samochodów przy użyciu porównywarek.  Najczęściej korzystam z usług Discover Cars i Renatalcars. W przypadku porównywarek za wynajem trzeba płacić już w momencie rezerwacji. Obecnie wygodniejsze dla mnie jest korzystanie z Autocanhas.

Wypożyczalnie sieciowe

Wypożyczalnie sieciowe mają najwyższe ceny, ale mamy pewność co do stanu auta. Przez długi czas unikałem wypożyczania samochodów w dużych sieciowych wypożyczalniach, ale w ostatnim czasie zdarzało mi się korzystać z wypożyczalni Avis …. Cóż mogę napisać, szukałem konkretnego samochodu i okazało się, że taki pojazd w dogodnym dla mnie terminie i miejscu ma tylko wypożyczalnia sieciowa. Dodatkowo okazało się, że wynajmując auto na 7 dni płacę jak za 5. W przypadku mojego zamówienia miałem zagwarantowane, że otrzymam konkretny model samochodu a nie jakiś przypadkowy z danej grupy pojazdów. Plusem takiej wypożyczalni jest z pewnością duża liczba marek oraz modeli nawet tych z górnej półki, minusem mimo wszystko jest cena. Inną wypożyczalnią sieciową jest Hertz.

Wypożyczalnie lokalne

Wypożyczalnie lokalne są bardzo chętnie wybierane przez osoby przylatujące na Maderę. Największym atutem takich wypożyczalni jest elastyczność, niskie ceny, niewielkie kaucje lub nawet ich brak. Nie ma problemu ze zwrotem samochodu po godzinach pracy bez dodatkowych opłat. 

Wypożyczenie za pośrednictwem hotelu

Wypożyczenie samochodu za pośrednictwem hotelu nie jest popularne, ale z pewnością wygodne. Hotele współpracują z lokalnymi wypożyczalniami, mają też niższe ceny, formalności ograniczone są do minimum, brak kaucji, samochód odbieramy w hotelu, a po zakończeniu okresu wynajmu, kluczyki i dokumenty zostawiamy w hotelowej recepcji to zalety skorzystania z takiego rozwiązania. Minusy są dokładnie takie same jak w przypadku wypożyczalni lokalnych czyli prawdopodobieństwo trafienia na zużyte auto jest tu największe.

Warto poczytać aktualne opinie w internecie dotyczące wybranej przez nas wypożyczalni, być może jakość usług pogorszyła się lub podniosła.

Listę wypożyczalni działających na Maderze znajdziesz we wpisie Komunikacja na Maderze.

Na co zwracać uwagę podczas wynajmu samochodu?

Ubezpieczenie

W międzynarodowych umowach ubezpieczeniowych możesz spotkać następujące nazewnictwo dotyczące rodzajów ubezpieczeń:

CDW, DW lub LDW jest to ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu, które obejmuje uszkodzenia powstałe wskutek wypadku, z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości kwoty udziału własnego wskazanego w umowie;
TW, TP lub TPC ten rodzaj ubezpieczenia ogranicza odpowiedzialność od skutków kradzieży samochodu do wysokości kwoty udziału własnego wskazanego w umowie;
SCDW jest to ubezpieczenie całkowicie znoszące odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia samochodu. Jeżeli chodzi o wynajem samochodu, jest to ubezpieczenie, które można nabyć w chwili rezerwacji lub wynajmu samochodu;
CDW lub ECDW jest to ubezpieczenie gdzie wynajmujący w przypadku spowodowania kolizji jest obciążony niewielka kwotą (zazwyczaj kilkudziesięciu euro) za szkody spowodowane kolizją;
PAI jest to ubezpieczenie personalne od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące nie tylko kierowcę, lecz także pasażerów znajdujących się w wynajętym samochodzie. Jeżeli wybieracie się na rodzinne wakacje lub wyjazd większą grupą osób, warto pomyśleć o tego rodzaju ubezpieczeniu;
TPL to ubezpieczenie, które obejmuje wydatki medyczne poniesione na poszkodowane osoby trzecie i / lub uszkodzenia rzeczy poza wynajętym pojazdem;
PEC ubezpiecza przed ryzykiem utraty lub uszkodzenia rzeczy osobistych wynajmującego (a czasami członków rodziny najemcy podczas podróży z najemcą) w okresie wynajmu.

Odbiór i zwrot samochodu

Przed odebraniem auta od przedstawiciela wypożyczalni warto obejrzeć samochód, zrobić zdjęcie z każdej strony, najlepiej z widoczną datą. Wszelkie uszkodzenia pojazdu zapisać w umowie oraz sfotografować. Jeśli w trakcie najmu zauważysz jakąś usterkę niezwłocznie poinformuj o tym wypożyczalnie.

Jeśli w umowie zawarta jest informacja, że auto ma być zwrócone z pełnym bakiem, nie zapomnijcie zatankować. Jeśli oddacie z pustym bakiem firma zrobi to za Was, ale wtedy zapłacicie kilka razy więcej niż gdybyście to robili sami.

Zwracając samochód warto zrobić zdjęcia podobnie jak przed odbiorem. Jeśli oddajesz przedstawicielowi wypożyczalni koniecznie weź protokół z informacją o tym, że nie ma szkód na pojeździe.

Jakie auto wynająć?

Najchętniej wypożyczane auta należą do segmentu A lub B czyli samochodów miejskich lub małych czyli Fiat Panda, Fiat Punto, Fiat 500, Ford Ka, Opel Adam, Opel Corsa, Seat Ibiza. Panuje przekonanie, że najmniejsze auta o małej mocy średnio sobie radzą na maderskich drogach. Ja osobiście tego nie miałem okazji sprawdzić, ale w komentarzach na Facebooku czy wiadomościach, które do mnie przesyłacie takie opinie się pojawiają.

W razie problemów

Jeśli wypożyczalnia niesłusznie naliczyła ci opłaty lub obciążyła konto po zwrocie auta skontaktuj się z pracownikami Europejskiego Centrum Konsumentów.

Podsumowanie

p>Nie należy bać się wypożyczenia samochodów, ale trzeba dokładnie zapoznać się z umową najmu przed jej podpisaniem. Nie ma znaczenia czy wynajmujesz przez porównywarkę, bezpośrednio w firmie zajmującej się wynajmem czy poprzez hotel, zawsze dokładnie czytaj umowę! Wszelkie wątpliwości trzeba rozwiewać u źródła czyli w firmie od której chcemy wynająć samochód. Jeszcze raz przypomnę w umowie są zapisane wszystkie opłaty, które poniesiemy!
Czytajmy umowy i cieszmy się z niezależnego odkrywania Madery 🙂

Jeśli masz już wypożyczony samochód czas zaplanować pierwszą podróż. My proponujemy przejażdżkę najpiękniejszymi drogami Madery.