Wyspy Selvagens to mały niezamieszkany archipelag, mniej więcej w połowie drogi między Maderą i Wyspami Kanaryjskimi. Archipelag składa się z dwóch głównych wysp i kilku wysepek różnej wielkości. Archipelag leży około 230 km od Madery, administrowane są przez portugalskie miasto Funchal.

Wyspy wyznaczają rezerwat przyrody, który składa się z dwóch obszarów: wyspy Selvagem Grande i wyspy Selvagem Pequeña. Łączna powierzchnia wysp Savagens wynosi 2,73 km2 i otoczona jest niebezpiecznymi rafami (co sprawia, że dostęp jest trudny).

Grupa północna obejmuje główną wyspę Selvagem Grande oraz trzy małe wysepki: Ilhéu Sinho, Palheiro do Mar i Palheiro da Terra. Południowa grupa to główna wyspa Selvagem Pequeña i Ilhéu de Fora otoczona przez grupę bardzo małych wysepek znanych jako Ilhéus do Norte: Alto, Comprido i Redondo.

Właściwości fizyczne wysp są wynikiem sił tworzących góry i sił wulkanicznych, które miały miejsce między 60 a 70 milionów lat temu. Średnia roczna temperatura wynosi od 17-19 ° C, zazwyczaj przekracza te na Maderze (zdefiniowana jako subtropikalny klimat morski), podczas gdy temperatura morza pozostaje komfortowa przez cały rok.

Naukowe i naturalne zainteresowanie tym małym archipelagiem leży w jego różnorodności biologicznej środowiska morskiego, flory i wielu unikalnych gatunków ptaków, które rodzą się co roku na klifach lub wykorzystują je na postój migracyjny. Jacques-Yves Cousteau powiedział kiedyś, że wokół tego archipelagu są „najczystsze wody na świecie”.

Mimo że komercyjne wycieczki na wyspy są dostępne dla wszystkich zainteresowanych wymaga się jednak specjalnego pozwolenia od Parku Przyrody Madery (Parque Natural da Madeira). Rezerwat Przyrody Wyspy Selvagens został stworzony jako część Parku Przyrody Madery, jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Portugalii i obejmuje również szelf oraz okolice do głębokości 200 m. W 1976 roku rozpoczęto stały nadzór, w 1978 r. rezerwat został podniesiony do statusu rezerwatu przyrody. Dziś Wyspy Selvagens mają stały zespół strażników z Parku Przyrody z Madery.

Krótka historia

Istnieją dowody sugerujące, że istnienie tych wysp było znane od wczesnych lat. Po raz pierwszy wskazano je na weneckiej mapie braci Pizzigani pochodzącej z 1367 roku. Wyspy zostały skolonizowane przez Portugalię i ochrzczone jako Selvagens w 1438 przez portugalskiego żeglarza Diogo Gomes de Sintra. Wówczas wyspy Selvagens wraz z archipelagiem Madery należały do Henryka Żeglarza, Wielkiego Mistrza Zakonu Chrystusa, portugalskiego następcy templariuszy. W XVI wieku wyspy Selvagens należały do rodziny z Madery znanej jako Caiados. W roku 1560 zostały odziedziczone przez João Cabral de Noronha. W 1904 roku wyspy zostały sprzedane, kupił je Luís Rocha Machado.

W 1971 roku rząd portugalski interweniował i nabył wyspy, przekształcając je w rezerwat.