Gdzie robić zakupy na Maderze i co kupić? Skorzystaj z okazji i kup buty portugalskie, kwiaty i owoce tropikalne. Do najbardziej znanych tradycyjnych produktów wykonanych przez miejscowych rzemieślników należą: słynne wina z Madery i wykwintne hafty, nie wspominając o tkaninach i wyrobach z wikliny.

Artykuły spożywcze najlepiej kupować w supermarketach (port. Supermercado), im dalej od wybrzeża tym ceny są niższe, najlepiej zaopatrywać się w sklepach w których zakupy robią miejscowi (sieć Pingo Doce). Jest duża szansa, że maderyjczycy poproszeni o pomoc w wyborze np. wina, wskażą wyśmienity produkt w przystępnej cenie. W przeciwieństwie do supermarketów w Polsce, które są zazwyczaj wolnostojące, na Maderze sklepy takie mieszczą się w dużych – jak na maderskie warunki – budynkach z parkingami podziemnymi – przez to polscy turyści często mają problem ze znalezieniem takiego sklepu, gdyż nie rzucają się one w oczy tak jak nasze. Również ulice Funchal oferują niezliczoną liczbę sklepów. Rua dos Tanoeiros to ulica warta wzmianki ze względu na sklepy obuwnicze, gdzie można kupić obuwie w przystępnych cenach. Rua Dr. Fernão de Ornelas w Funchal to ulica z licznymi sklepami i usługami.

Pamiątki z Madery

Wyroby z wikliny

Produkty z wikliny oferowane są niemal na każdym kroku. W Funchal znajdziesz jeden z największych sklepów na Rua do Castanheiro. Główne centrum produktów z wikliny z największym wyborem znajduje się w miejscowości Camacha.

Wyroby hafciarskie

Sprzedaż wyrobów hafciarskich często połączona jest z fabrykami, które można znaleźć w centrum Funchal. Na przykład Bordal, na Rua Fernão de Ornelas lub Patrício & Gouveia, Lda, na Rua Visconde Anadia.

Wina

W Funchal i okolicach znajduje się kilka wyspecjalizowanych sklepów gdzie oferowana jest degustacja wina Madeira i gdzie twoje zakupy zostaną profesjonalnie zapakowane w celu bezpiecznego transportu do domu (takie jak Madeira Wine Company, Pereira D’Oliveira, oba w Funchal lub Henriques I Henriques, w Câmara de Lobos).

Kwiaty Madery

Kwiaty takie jak orchidee, rajskie ptaki, królewskie protea, kwiaty flamingów są ulubioną pamiątką, którą można zabrać z powrotem do domu, aby wakacje trwały trochę dłużej. Te kwiaty można kupić w dowolnym miejscu w Funchal; na lokalnym rynku, w centrum miasta lub wielu kwiaciarniach. We wszystkich tych punktach sprzedaży zapakują twoje kwiaty w specjalne pudełka do bezpiecznego transportu, tak żeby bezpiecznie dotarły do domu.

Centra handlowe

Na Maderze w ostatnich latach otwartych zostało wiele centrów handlowych, przynosząc ze sobą nie tylko główne marki odzieżowe, ale także elektronikę, a nawet restauracje fast food. Przekonasz się również, że wiele sieciowych sklepów jest tańszych na Maderze niż w Polsce.

Centra handlowe są otwarte do późna, zwykle od 9.00 do 23.00, ale większość czynna jest do północy w weekendy, czyniąc zakupy łatwym w dzień lub w nocy. Madera ma też kilka kin pokazujących wszystkie najnowsze filmy w języku angielskim.

La Vie Funchal

To najnowsze centrum handlowe, ma doskonałą centralną lokalizację w centrum Funchal, obok parku Santa Caterina, zaledwie 2 minuty drogi od przystani i głównej drogi Avenida de Arriaga. Jest to duże, nowoczesne centrum handlowe z około 70 sklepami (m.in. Massimo Dutti, Cortefiel, Claire’s, Tous), a także wieloma barami i restauracjami. W centrum znajdziesz również klub fitness i duży supermarket Pingo Doce, a wszystko to jest obsługiwane przez przestronny parking, który może pomieścić 900 samochodów. Na ulicach otaczających centrum znajdziesz wiele małych butikowych sklepów. Nad centrum handlowym znajduje się The Vine Hotel, hotel designerski i wspaniałe miejsce z widokiem na cały Funchal. Obiady i kawa są w rozsądnej cenie, nie bez znaczenia jest niezwykły widok z restauracyjnego tarasu.

Adres: Rua Dr. Brito Câmara 9
Strona www:  La Vie Funchal 

Forum Madeira

Jeśli szukasz sklepów i restauracji na świeżym powietrzu, to odwiedź centrum handlowe Forum Madeira. Znajduje się w części hotelowej hotelowej na zachód od Funchal (Lido / Ajuda), z nowoczesną i przestronną architekturą w stylu galerii. Forum Madeira również może pochwalić się atrakcyjnym ogrodem na dachu skąd goście mogą podziwiać wspaniałe widoki na Ocean Atlantycki. Z 86 sklepami (w tym Zara, H & M, C & A, Massimo Dutti, Saccoor and Women 'Secret), restauracjami, kawiarniami i barami z przekąskami, 6 kinami i hipermarketem,  zapewnia wszystko co niezbędne do zrobienia zakupów. Centrum ma około 800 podziemnych miejsc parkingowych.

Adres: Estrada Monumental 390
Strona www: Forum Madeira

Madeira Shopping

Jest to kolejne duże centrum handlowe, zbudowany w atrakcyjnym, nowoczesnym stylu łączącym się z typowymi elementami maderyjskimi,. W centrum znajduje się ponad 100 sklepów (w tym Zara, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Lion of Porches, Natura, Cortefiel, Tiffosi i Gant), restauracje, kawiarnie, bary z przekąskami i 7 kin (w Portugalii filmy wyświetlane są w języku oryginalnym z portugalskimi napisami).

Adres: Caminho Santa Quitéria 44
Strona www: Madeira Shopping

Gdzie na zakupy?

Nie ważne czy szukasz sklepów z typową żywnością, czy zdrową, może szukasz miejsca gdzie warto kupić lokalne wino. Każdemu polecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem gdzie na zakupy.