Bardzo często wśród osób planujących wyjazd na wyspę wiecznej wiosny pojawiają się pytania kiedy jechać na Maderę, czy warto jechać zimą, jaki miesiąc jest najlepszy na wyjazd.

Madera jest określana mianem krainy wiecznej wiosny i nie ma w tym żadnej przesady. Temperatury dla wielu są idealne – rzadko kiedy w ciągu roku spadają poniżej 15 stopni. Taki klimat wpływa korzystnie na bogatą roślinność wyspy oraz samopoczucie mieszkańców.

Wybierając się na Maderę trzeba wiedzieć, że pogodowo wyspa dzieli się na dwie części północną – deszczową i chłodniejszą oraz południową – słoneczną i ciepłą. Oczywiście jest to spore uogólnienie, ale temperatury na północy są niższe niż na południu. Nie powinna dziwić słoneczna bezwietrzna pogoda na południu i zachmurzona, wietrzna pogoda na północy.

Podróżując po Maderze można zauważyć, że każda jej część ma swój własny mikroklimat. Chmury w określonych warunkach mają tendencję do utrzymywania się bardzo nisko. Może być to ciekawym doświadczeniem w górskich częściach Madery, gdy wierzchołki znajdują się ponad chmurami.

Przez cały rok temperatury utrzymują się na poziomie, który można uważać za komfortowy. Słońce świeci na tyle intensywnie, że nawet zimą należy aplikować sobie kremy z filtrem. Utarło się nawet pewne powiedzenie, że na Maderze zawsze świecie słońce wystarczy go poszukać.

Opady deszczu są charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego. Deszcz na Maderze zazwyczaj pada krótko, ale intensywnie, rzadko kiedy pada przez kilka dni pod rząd. Zimą w górach zdarzają się opady śniegu, który jednak bardzo szybko się topi. Wówczas wielu mieszkańców udaje się na Pico do Areeiro aby ulepić mini bałwanki.

Madera wiosną

Są opinie, że to najlepszy okres na wyjazd na Maderę. Po deszczowej zimie, pierwsze miesiące wiosny przynoszą poprawę pogody – przede wszystkim na niebie częściej widać słońce niż deszczowe chmury. Temperatury nieznacznie rosną w porównaniu do temperatur zimowych.

Najlepszym miesiącem na odwiedziny Madery wiosną jest maj ze względu na najlepszą pogodę. Jednak wiele osób wybiera kwiecień ze względu na odbywające się w tym miesiącu święto kwiatów.

Madera latem

Lato jak to w większości przypadków bywa to szczyt sezonu urlopowego, także na Maderze. Dzień wyraźnie się wydłuża i można liczyć na 9 godzin słońca dziennie! Temperatury oscylują w okolicy 25 stopni, rzadko kiedy przekraczają 30. Zdarza się też, że nad Maderę dociera suchy i gorący wiatr wiejący znad Sahary, który niesie saharyjski piasek oraz temperatury dochodzące 40 stopni.
Ulgę w tych wysokich temperaturach przynosi wiatr, który sprawia, że temperatura odczuwalna może być niższa.

Niezwykle trudno wskazać najlepszy miesiąc  w okresie letnim do wyjazdu na Maderę. Czerwiec ma zdecydowanie najprzyjemniejszą i najpewniejszą temperaturę. W lipcu i sierpniu mogą zdarzyć się ekstremalne jak na Maderę upały. Trzeba wiedzieć, że maderskie temperatury odczuwamy jako wyższe ze względu na panującą wilgotność powietrza.

Madera jesienią

Jesień na Maderze charakteryzuje się stopniowym wzrostem opadów. Nadal można liczyć na 6-7 godzin słońca, ale jest duże prawdopodobieństwo na spore opady deszczu. Jest to okres w którym na Maderze jest najmniej turystów.

Jeśli planujesz wyjazd na Maderę jesienią to wybierz wrzesień. Przyjemne temperatury, także wody i sporadyczne opady deszczu charakteryzują wrzesień na Maderze. Październik i listopad to większe prawdopodobieństwo opadów deszczu.

Madera zimą

Moja pierwsza podróż na Maderę przypadła na zimę. Była to idealna okazja do oderwania się od polskiej mroźnej aury. Madera powitała nas pogodą przypominającą polską wiosnę. Teoretycznie zima to najzimniejszy i najbardziej deszczowy okres na Maderze. Zwłaszcza na początku roku zdarzają się deszcze, które powodują osuwiska a w ostatnich latach bardzo często wiały na tyle silne wiatry, że utrudniały lądowanie samolotów na lotnisku.

Jeśli zima na Maderze to grudzień. Temperatura utrzymuje się w okolicach 20 stopni. Jest to miesiąc z największą ilością opadów, ale z reguły pada wieczorem lub w nocy, a same opady są intensywne. W ostatnich latach w styczniu i lutym bardzo często padało przez kilka dni pod rząd, zdarzały się tez opady śniegu. Coraz częściej słychać głosy, że luty to najgorszy miesiąc na odwiedziny Madery.

Nie można zapominać, że w okresie zimowym są miejsca na wyspie – zwłaszcza w wyższych partiach –  gdzie temperatura utrzymuje się w okolicach kilku stopni. Ponadto padający tam śnieg nie jest zaskoczeniem, a szlaki turystyczne mogą być oblodzone.

Chcesz więcej?

Jeśli czujesz niedosyt, uważasz że temat nie został wyczerpany to zapraszam Cię do naszego obszernego artykułu W którym miesiącu odwiedzić Maderę. Tam znajdziesz więcej informacji podanych lekko z przymrużeniem oka.