Porto Santo
Porto Santo – mała wysepka o powierzchni 42,5 km2, która leży 43 km na północny wschód od Madery. Pomimo bliskości większej wyspy, różni się od niej diametralnie za sprawą odmiennego krajobrazu – mizerna i spalona słońcem flora wyspa wygląda zupełnie inaczej niż zielona Madera. Nie przypadkiem zwana jest „Płową Wyspą”. Za taki stan rzeczy odpowiadają kolonizatorzy, którzy wycinali drzewa pod osadnictwo i budownictwo. Porto Santo pomimo tego przyciąga wielu turystów, mieszkańców Madery a także Portugalii kontynentalnej za sprawą piaszczystych plaż. Południowa strona wyspy tworzy 10 kilometrowy pas piasku z wydmami i winnicami w tle, dzięki czemu przypomina plaże znane z Europejskich kurortów – z tego powodu Porto Santo nazywana jest też Złotą Wyspą Atlantyku.
Geografia Porto Santo
Podobnie jak na Madera, Porto Santo jest wyspą wulkaniczną, dzięki temu może pochwalić się szczytami wulkanicznymi.
Największy szczyt to Pico do Facho (516 m n.p.m.) z tego szczytu można zobaczyć nieposkromiony wschodni kraniec wyspy. Przed wieloma laty na szczycie tym palono ogień, żeby przestrzec mieszkańców Madery przed zbliżającymi się piratami.
Pico do Castelo (437 m n.p.m.) to podręcznikowy przykład stożków wulkanicznych, ma najbardziej regularnie kształty ze wszystkich szczytów.
Pico de Ana Ferreira (283 m n.p.pm) kierując się na ten szczyt warto zobaczyć grupę pryzmatycznych słupów skalnych, które ze względu na kształt nazywane są „organami”.
Trekking - dla miłosników przyrody
Złota wyspa Atlantyku
Odwiedzając Porto Santo odkrywasz złotą wyspę, słynącą z dziewięciokilometrowej piaszczystej plaży. Najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Madery znajduje się zaledwie półtorej godziny lotu od Lizbony, na południowym zachodzie Europy, 500 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od kontynentu europejskiego.
Plaże - dla miłośników wody
Vila Baleira i plaże
Vila Baleira to stolica wyspy, która leży pomiędzy dwoma bliźniaczymi szczytami wyspy. Główny plac Largo do Pelourinho prawdopodobnie nie zmienił się wiele od czasów gdy Krzysztof Kolumb przyjechał tu w 1474 roku (jako gość Bartolomeu Perestrela II syna pierwszego zarządcy wyspy). Podczas pobytu na wyspie Kolumb poślubił córkę Perestrela, Felipę Moniz. Prawdopodobnie małżonkowie mieszkali w budynku w którym dzisiaj znajduję się Casa Museo Cristovao Colombo (za kościołem). Muzeum posiada m.in przypuszczalne portrety Kolumba.
To co przyciąga na Porto Santo czyli piaszczyste plaże znajdują się na południe od ratusza miejskiego, droga wiedzie aleja obsadzoną palmami. Spacerując wzdłuż plaży można zobaczyć drzewa tamaryszka, które maja zapobiegać osuwaniu się piasków. Warto skierować się w stronę Ponta Calheta, który jest południowym krańcem wyspy aby obserwować tutaj zachód słońca.
Podczas spacerów plażą, nie powinien nikogo dziwić widok osób zakopanych w piasku – widać im tylko głowy. Ciepły piach koralowcowy uważany jest za środek łagodzący reumatyzm, artretyzm i dolegliwości żylakowe.
Punkty widokowe
Jak się dostać na Porto Santo
Na Porto Santo można wybrać się promem, który wypływa z Funchal rano i powraca wieczorem, rejs trwa ok 2,5 godziny. Bilety można kupić na stronie: www.portosantoline.pt/en/.
Inną opcją jest podróż samolotem. Z Madery na Porto Santo lot trwa niecałe 30 minut. Bilety można kupić na stronie: www.bintercanarias.com.
Są osoby, które na zwiedzanie wyspy dają sobie jeden dzień, ale są też takie, które zostają dłużej, korzystając z gościnności domów wczasowych.
Na wyspie nie działają polskojęzyczni przewodnicy. Daltego też najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wypożyczenie roweru ewentualnie skutera czy nawet quada.